Докато мнозина определят увеличаващата се пропаст между бедни и богати като ключов проблем на днешния свят, основателят на Y Combinator Пол Греъм смята, че на това явление не трябва да се противодейства. В свое есе, публикувано наскоро, Греъм защитава тезата си и я обвързва с развитието на стартъпите, които според него генерират нови приходи, вместо да придърпват средства на други компании.
„Трябва да се фокусираме върху справянето с бедността, а не върху унищожаването на икономическото и финансово неравенство“, пише Греъм в есето си, цитирано от Business Insider. Разбира се, той има причина да мисли така. Сам се определя като „производител на икономическо неравенство“. Компанията му Y Combinator всъщност представлява училище за стартъпи, оформило огромни по настоящем фирми като Airbnb, Dropbox, Stripe. Служителите на всеки такъв успешен проект в момента трупат състояние заради правилното си решение да се захванат с него.
„Затова когато чуя някой да казва, че икономическото неравенство трябва да бъде елиминирано, се чувствам като диво животно сред ловци. Но тези ловци са доста объркани“, казва Греъм и пояснява: „Те си мислят, че само има един начин да забогатееш – като взимаш пари от бедните. Това е наивно. Богатите трупат пари по много начин, както бедните са бедни поради много причини“.
Затова според Греъм стартъпите са идеален вариант да забогатееш честно, по начин, чрез който не ощетяваш никого. В днешно време е по-лесно от всякога да създадеш компания и – ако идеята ти е добра – да развиеш печеливш бизнес.
„Бедността и икономическото неравенство са две различни неща. Когато ти спрат водата, защото не си си платил сметката, това няма връзка с парите, които Лари Пейдж е изкарал днес. Той можеше и да е на твоето финансово ниво, но това пак нямаше да ти помогне да си платиш водата“, пише още Греъм.
Коментари