Съветниците по въпроса за климатичните промени в британското правителство отхвърлиха твърденията, че „зелените мерки“ са причината за по-високите енергийни разходи на британските предприятия. Това пише The Financial Times, цитиран от "Фокус".
През последните осем години, благодарение на приетите мерки за борба с глобалното затопляне, въглеродните емисии са се съкратили, без това да оскъпи разходите за електроенергия на домакинствата в Обединеното кралство. Въпреки това, по неизвестни причини бизнесът плаща за електричество с близо 30% повече от предприятията в страни като Франция, въпреки сходните политики в областта на екологията.
„Искаме да знаем защо“, каза лорд Дебън, консервативният член на горната камара на парламента, който е начело на комисията по климатичните промени – орган, съветващ правителството как да постигне обвързващите страната стандарти в областта на вредните емисии.
„Цената, която бизнесът плаща за електричество, не е конкурентна в сравнение с останалата част от Европа и това не е в резултат от „зелените мерки“, заяви лордът и добави, че е бил „доста ядосан“, когато електроразпределителните дружества са опитали да твърдят обратното.
Според комисията по-големите сметки се дължат, до голяма степен, на по-високите цени електроенергията на едро, както и тези за пренос по мрежата. Въпреки това, точните причини все още не са напълно ясни и има нужда от допълнителни проучвания.
От 1990 г. досега, вредните емисии, изхвърляни от Обединеното кралство са се съкратили с 38% на фона на нарасналия със 65% брутен вътрешен продукт. И все пак, някои предприятия от тежката индустрия твърдят, че мерките в областта на екологията са ги направили неконкурентноспосопбни.
Коментари