Още преди месец международните информационни агенции обявиха намерението на Саудитска Арабия да разори Иран и Ирак, като поддържа ниски цени на петрола.
Рияд обаче едва ли ще успее да изпълни пъкления си план – изтъква анализаторът Алексей Пухаев в свой коментар, публикуван на руския финансов сайт vestifinance.ru.
Истината е, че кралското семейство днес повече от всякога има нужда от високи котировки на черното гориво – не по-малко от съседите си.
За да не допуснат настроенията на Арабската пролет да се пренесат и на местна почва, управляващите предприеха невиждана по мащаби социална програма.
Според данни на Citigroup, в близките пет години Саудитска Арабия ще реализира проекти в областта на жилищното и пътно строителство, морски пристанища и летища на обща стойност от 500-600 млрд. долара. Ясно е, че оживлението в инфраструктурните дейности ще провокира силно търсене на стомана, като според експерти, цената на метала ще скочи двойно спрямо нивата си от 2011 г.
Какви точно мерки предвижда Рияд? На преден план в програмата е адресирането на жилищната криза – в страната се наблюдава рязък дефицит на свободни за продажба домове, и за изграждането на над 500 хиляди апартамента до 2015 г. ще бъдат отделени над 70 млрд. долара.
Но това не е най-впечатляващата инициатива – до 2025 г., Саудитска Арабия възнамерява да построи три съвършено нови мегаполиса, на обща стойност 16 млрд. долара.
В програмата на кралското семейство влиза и изграждането на 16 нови атомни реактора до 2030 г. – инициатива, която ще струва не по-малко от 100 млрд. долара.
И това е само част от всички предвидени за близо бъдеще проекти.
Ясно е, че изправена пред подобни разходи, Саудитска Арабия трудно ще задържи цените на петрола около 60-80 долара на барел, както се надяваше. Според изчисления на HSBC, дори котировки от около 90 долара може да се окажат недостатъчни за поддържането на балансиран бюджет.
Така според Алексей Пухаев плановете на Риад да разори Иран и Ирак, като закове нефта под 80 долара на барел, се оказват доста илюзорни.
Коментари