Европейският съюз най-вероятно ще изпълни целта си 20% от цялото му потребление на енергия да идва от възобноявеми източници (ВЕИ) до 2020 година, пише Politico, позовавайки се на доклад на Европейската комисия.
В момента процентът е почти 17 на сто, като ако се гледа само графата "електричество", то процентът скача до 27 на сто. В периода 2004 – 2015 година енергията от вятърните електроцентрали в ЕС се е учетворила, а цената на тази енергия е намаляла с 30%. Цената на слънчевата енергия пък се е понижила с 80% в периода 2010 – 2015 година.
Според оценката на ЕК зависимостта на Европа към руските енергийни източници вече е доста по-ниска и Стария континент спестява 16 млрд. евро годишно от вноса на горива от полезни изкопаеми – природен газ и нефт. Намаляло е и отделянето на вредни емисии – с толкова, колкото отделя Италия.
Освен добри новини обаче, има и лоши. Великобритания, Холандия, Ейре и Люксембург са забавили темпа на развитие на ВЕИ и най-вероятно няма да постигнат националните си цели до 2020 година, които си бяха поставили в европейската рамка.
Утре, 1 февруари, Европейската комисия ще оповести пълния доклад за напредъка при ВЕИ.
Коментари