Консорциум, воден от френската петролна компания Тотал, започва проучвания за газ и петрол край българското крайбрежие на Черно море.
България подписа петгодишен договор с Тотал, ОМВ и испанската Репсол за започване на проучване в Блок 1-21 Хан Аспарух, съобщават българските информационни агенции.
Районът от 14 440 квадратни километра е само на 15 км от разработвания от ОМВ участък Нептун, който според австрийската фирма съдържа до около 84 млрд. куб. метра газ.
Договорът отговаря на надеждите на страната ни да прекрати почти пълната си зависимост от вноса на руски природен газ.
Следващите поколения ще имат възможността да ползват много по-евтини енергийни ресурси, каза премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договора за търсене и проучване на нефт и газ в блока.
Ако това беше подписано преди пет години, сега щяхме вече да добиваме, каза още премиерът.
Инвестицията е около 1 милиард евро и е много специфична – дълбоки сондажи в морето. Затова подобен консорциум от най-големите фирми във Франция, Австрия, Испания в тази сфера, в консорциум могат да го направят, а не всяка една поотделно, посочи Борисов.
Анализ на геоложките данни в блока ще се извършва през първата година. През втората и третата година се прави сеизмичен анализ и на края на третата, четвъртата, петата година се правят проучвателните сондажи, обясни министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Министърът напомни, че само на 15 км разстояние на румънска територия са открити между 40-80 милиарда куб. метра газ.
Очакванията са потенциалът на българския блок да е не по-малък. Тези количества биха задоволили българските потребности за газ за 20-30 години. За съжаление ние сме закъснели с години, но по-важното е, че това се случва и не го правим за това правителство. Реален добив ще може да започне на шестата година от днешна дата, заяви министърът.
По думите му офертата на „Тотал” е няколко пъти по-добра във всеки един от своите параметри в сравнение с останалите оферти. Бонусът има една от най-малките тежести за избора на фирмата, която ще прави проучванията. Едно от изискванията е минимум един сондаж на 5000 метра, а „Тотал” са предложили два сондажа, обясни той.
Сондажите ще се правят на около 100 километра от брега. Това е много важно за нас, защото един такъв сондаж струва 300 милиона евро. Два сондажа са наистина голям ангажимент от страна на „Тотал”. Не само сондажите надхвърлят многократно минималните изисквания, каза министърът.
Коментари