Процесът на случването на големи проекти в България все още е съветски. Тогава имаше едно Политбюро от петима-шестима души, които вземаха решения, без да се правят анализи и след това се викаше министърът на финансите, започваше се строителство и минаваха години.
Това констатира финансистът и дипломат Илиян Василев на конференция-дискусия под наслов: "АЕЦ Белене: между референдума и стратегическата рационалност", организирана от Институтът за регионални и международни изследвания организирапредаде БГНЕС.
Финансистът призна, че тогава все пак са осъществявани големи и добри проекти и като пример посочи АЕЦ "Козлодуй".
Перспективите за влизане на България в еврозоната вече не са на дневен ред...Перспективите ни за икономически растеж не са толкова силни и очевидни, защото най-големият ни пазар еврозоната изпитва трудности, коментира той.
Василев се спря върху влиянието на АЕЦ "Белене" върху дълга на страната. Той отбеляза с тревога тенденция на нарастване на българския частен външен дълг и предупреди, че страната ни не може да се позволи съвкупният дълг да премине критичната граница от 90% към БВП или даже да надмине 100%, както е при най-закъсалите страни, сред които и нашата южна съседка Гърция.
Причината за това е, че България е извън еврозоната и не разполага със спасителните механизми, които имат държавите с единна валута. Според него "единственият приятел на България е МВФ".
Василев изчислява, че едно евентуално изграждане на АЕЦ "Белене" ще увеличи дълга на около 110% към БВП. Но тези цифри са калкулирани при оповестената цена от 10 милиарда евро за втората атомна централа.
Все пак Василев смята, че: "Този проект е невъзможен, какъвто и референдум да спечели и, което и правителство да дойде на власт...Няма кой да се подпише под проект, който е равносилен на национална катастрофа". Той също така отхвърля идеята за частно финансиране на "Белене", смятайки я за несериозна.
Коментари