Има голяма опасност първият референдум за АЕЦ Белене, който се провежда у нас, да е невалиден, прогнозираха в сутрешния блок на телевизия България он ер юристите Славея Христова и Атанас Слалов.
Причината е законовото искане да са гласували 70% от хората, които са гласували на предходните избори.
Мнението на Христова и Слалов е, че няма да се съберат толкова хора, най-малко заради грешно зададения въпрос.
Слалов обясни, че въпросът за АЕЦ "Белене" трябва да бъде редактиран, защото сега съдържа в себе си два въпроса - за атомната енергетика като цяло и допълнително за бъдещето на проекта "Белене".
Експертите допълниха, че процедурата по провеждане на референдум отнема около 8 месеца, а истинското гласуване представлява риск за политиците в България.
Въпросът за бъдещия референдум за АЕЦ „Белене” трябва да бъде дали българинът иска развитие на ядрената енергетика, коментира темата в ефира на Радио "Фокус" Иван Хиновски, председател на Български енергиен форум.
По думите му, електроцентралата е изключително специфична материя, която се регулира от много закони в страната, свързани с много рискови за обществото фактори.
„Същият въпрос е бил тема на референдум в Австрия и Италия. Референдумите в тази област в Европа са правени тогава, когато в обществото има дефицит на доверие към законодателството и към регулаторните органи в тази област, че те имат адекватни средства за контрол на ядрената безопасност”, каза още Хиновски.
Той подчерта, че в бъдещия референдум трябва да се включи и кратък меморандум, който да информира гражданите за статуса и цената на проекта АЕЦ „Белене” и какво утежнение би имал върху цената на електроенергията след 10 години, ако бъде построен.
Коментари