Южен поток бори икономическата криза в Европа


Южен поток бори икономическата криза в Европа
Снимка:

368

Проектът за газопровод "Южен поток" може да помогне на Европа да се справи с икономическата криза, в замяна "Газпром" разчита на прозрачни правила на играта.

Това заяви вицепрезидентът на газовия холдинг Александър Медведев.

"Неразбирането, а по-точно сдържаното отношение към проекта на "Газпром" газопровода "Южен поток" е меко казано неконструктивно", каза той по време на форума "Газът на Русия 2012", съобщават Риа Новисти и БГНЕС.

Той припомни, че окончателните инвестиционни решения за подводната и сухопътна отсечка от тръбата вече са приети. Медведев отбеляза, че този проект ще свърже европейските потребители с най-големите руски находища на газ.

"Той ще ни позволи да не зависим от природните катаклизми, техническите проблеми и други случайности. Повишеното търсене през студените зими и неотдавнашните експлозии на газопровода от Иран за Турция показват, колко важна е диверсификацията на маршрутите, за да имаме непрекъснати доставки", добави той.

Медведев подчерта, че за Европа днес е много актуално да бъде превърната в привлекателен за инвестиции пазар.

"Та нали Европа, за разлика от САЩ, е лишена от възможността безконтролно да печата парични знаци. А това води до това, че бюджетната криза вече чука на вратата на страни като Гърция, Португалия и Испания, днес беше понижен кредитния рейтинг на Франция. И вместо да стимулира капиталните инвестиции, ЕС пречи на техния растеж, създавайки все нови и нови бюрократични бариери", смята Медведев.

"Правителствата на различни страни сега разглеждат инфраструктурните проекти като начин за борба с икономическата криза. "Южен поток" може да се превърне в най-големия инвестиционен обект за всички страни-участнички. И той ще бъде такъв", заяви вицепрезидентът на "Газпром".

Той припомни, че в Сърбия и Унгария проектът вече се реализира, близо до това е и България, където строителството може да започне още през следващата година. Медведев посочи, че някои страни, които първоначално не са искали да участват, в момента обмислят възможността да се присъединят към газопровода

"За разлика от останалите играчи, ние не искаме субсидии. Ние само молим да се осигури еднородна конкурентна среда. Започвайки строителството, ние разчитаме на справедливия подход на властите в ЕС. Този подход трябва да бъде прозрачен и недискриминационен", подчерта той.

Медведев съобщи, че според консервативния сценарий Европа през 2030 ще се нуждае от допълнителни 140 милиарда куб.м. "синьо гориво". Той смята, че това търсене не може да бъде удовлетворено за сметка на собствен добив на шистов газ в Европа.

"Целият натрупан опит в газовия отрасъл показва, че от откриването на находището и пускането му в експлоатация минава време, което понякога далеч не е малко...Проектите с шистов газ в гъстонаселената Европа още не само, че не са стартирали, но и за самия шистов газ няма еднозначно мнение. При всички положения неговата себестойност ще бъде по-висока от тази на традиционния газ", отбеляза Медведев.

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички