Нов доклад, публикуван в сряда, отново подчерта връзката между добива на шистов газ и зачестяващите земетресения.
Екип учени проучиха статистиката на трусовете край басейна Рейтън в Колорадо и в северно Ново Мексико и според тях, зачестяването на земетресенията е свързано с добива на шистов газ и по-конкретно – с процедурите за обработка на отпадъчните води.
Според регулаторите в Колорадо обаче, изследването не е достатъчно, за да потвърди сеизмологичните рискове и да доведе до забрана на добива. Въпреки това, те ще изискват по-строги екологични оценки при издаването на лицензи.
Между 1970 и 2001 г. край басейна Рейтън са регистрирани пет земетресения с магнитут над три по Рихтер, а от 2001 г. до 2011 г. – цели 95. Според геофизиците, сериозното зачестяване на трусовете се дължи именно на добивните операции за нефт и природен газ.
САЩ разчитат на шистовия газ и петрол, като според експерти, въвеждането на новите технологии ще прекрои световния енергиен пазар, като предлагането ще надскочи търсенето, а цените ще полетят надолу още през текущото десетилетие.
И докато Китай също следва примера на Новия свят, в Европа са скептични относно тези технологии и редица държави го отхвърлят като алтернатива, цитирайки неизяснените екологични последици.
Коментари