Развитието на инфраструктурата за втечнен природен газ превърна Турция във втория най-голям пазар в Европа и седмият по големина в света. Страната е внесла приблизително 7.7 млрд. куб. метра втечнен природен газ през първите 7 месеца на годината, пише Daily Sabah.
Намалявайки зависимостта си от тръбния газ, Турция внесе 11,3 мрд. куб. метра втечнен газ миналата година, което представлява 22,5% от внесените общо 50,3 млрд. куб. метра газ. От януари до юли тази година внесеният втечнен природен газ в страната достигна рекордните 7,7 млрд. куб. метра, по данни на турския енергиен регулатор.
Значителното разширяване на газовия пазар в страната е огромен успех, а то се дължи главно на втечнения газ, отчита председателят на Асоциацията на дистрибуторите на природен газ в Турция Яшар Арслан. "Турция се нарежда на второ място в света по непрекъснато нарастващото си търсене на енергия и си осигури добре работещ пазар", посочва Арслан.
По думите му моделът, който Турция е въвела в разпределението на природния газ, е станал пример за други страни.
50 млрд. куб метра газ годишно
Турската газова мрежа постоянно се разширява, като в момента е с дължина 140 000 км и има 16 млн. абонати. Доставчиците осигуряват газ на 66 млн. граждани, а годишното газово потребление в Турция се изчислява над 50 млрд. куб. метра.
"Турция е 18-ият най-голям пазар на газ в света и четвърти в Европа", изтъква Арслан. По думите му страната е постигнала почти всички цели, поставени преди 32 години. "Нашите постижения ни принуждават да поставяме нови цели. Следващата цел е да станем център за търговия с газ", посочва той.
Преди около година Турция стартира газова борса, която в момента се използва от все повече брой търговци на синьото гориво. Тази развиваща се платформа предлага и ежедневна референтна цена за пазара на газ.
Търговията на спот пазара на газ достигна рекорден връх от 29 млн. турски лири (5 млн. долара) в края на август, като се търгуваха 2.2 млн. куб. метра природен газ.
Турция затвърждава позициите си на световния енергиен пазар с проекти като Трансанадолския газпопровод (ТАНАП), който ще доставя на страната 6 млрд. куб. метра азерски газ годишно, а останалите 10 млрд. куб. метра са предназначени за Гърция, Албания и Италия. Те ще бъдат доставени по струващия 4,5 млрд. евро Трансадриатически газопровод (ТАП).
Газовите проекти на Турция имат значителен принос за енергийната сигурност. "Турция не само осигурява собствена сигурност на доставките с текущи проекти за природен газ, но и укрепва позициите си, за да се превърне в енергиен център за европейските страни", казва генералният секретар на Международния енергиен форум д-р Сун Сияншенг.
Инфраструктура за втечнен газ
В момента страната управлява 4 терминала за втечнен природен газ – 2 от които са плаващи инсталации за съхранение и регазификация (кораби), а другите 2 са сухопътни съоръжения. Първият е в Мармара Ереглиси и работи с дневен капацитет от 5,9 млн. тона от синьото гориво, като може да изпраща 8 млрд. куб. метра годишно. Другият се намира в индустриалния район Алиага в района на Измир и е с дневен капацитет от 4,4 млн. тона втечнен газ. Годишният му капацитет за регазификация и компресия е 6 млрд. куб. метра.
Първата плаваща инсталация за съхранение и регазификация може да доставя 5,3 млрд. куб. метра газ годишно, като е в състояние да удовлетвори над 12% от годишното търсене на газ в Турция. Вторият има капацитет за съхранение от 263 000 куб. метра и е най-големият в света, като разполага с около 20 млн. куб. метра дневна производствена мощност. Страната подготвя и трета подобна инсталация.
Коментари