Днес, 7 декември, официално започва строителството на газопровода "Южен поток". От 14:00 часа българско време, в руския град Анапа, ще бъде направена първата копка, с която ще се даде старт на проекта.
По план годишно по газопровода ще се доставят 63 млрд. кубични метра газ, а дължината на тръбата е около 1450 километра. Цената на проекта е между 7 и 10 млрд. евро, като тук не влизат разходите за пригаждане на газопровода към газовите системи на други държави.
За България пряката полза от газопровода са транзитните такси. Те се изчисляват на между 250 - 400 млн. долара годишно.
Какво може да се обърка?
Според мнозина анализатори проектът има доста остри ръбове, които могат да доведат до големи проблеми в бъдеще.
"Ефективността на "Южен поток" е съмнителна от гледна точка на това, че сега търсенето на газ е по-ниско от предлагането. Стойността на проекта е много висока – повече от 20 милиарда евро – цялата сума включително за разширяването на газопроводната система в Русия. Законодателството на ЕС – искането за достъп и на други доставчици до тръбата, също добавя рискове", обяснява Мария Белова от енергиен център "Сколково".
Председателят на Международната енергийна агенция Мария ван дер Ховен, която е гост на церемонията по старта на проекта, е на друго мнение. Тя смята, че към края на десетилетието търсенето на газ в Европа ще започне да расте. Пред БНТ тя се изказа мнение, че България трябва да насърчи и търсенето на собствени източници на газ.
"Много е важно да си знаете ресурсите – къде са, колко са. Защото това ще ви даде определена независимост, ще намали разходите за вноса, а това е нещо, което искат много страни, защото ще увеличи енергийната им сигурност", казва Мария ван дер Ховен. Що се отнася до "Южен поток", тя приветства проекта и заяви, че той ще разнообрази маршрутите на газ към Европа.
Налице е и несигурността на отношенията между Русия и Украйна. А именно през Украйна минава маршрут на "Южен поток". Някои анализатори считат, че газопроводът не е алтернатива на доставки, а се прави само за да се отклоняват доставки, които така или иначе отиват към Украйна.
Строителството на морската част на газопровода ще започне през 2014 година. Но организаторите казват, че първата копка се прави сега, за да се даде общо начало на работата по проекта във всяка от страните участнички. Затова и символично церемонията е наречена "Южен поток" – укрепване на партньорството".
Ивайло Петров
Коментари