В периода 2010 – 2040 година консумацията на енергия в света ще се увеличи с 56%, пише в. „Уолстрийт Джърнъл”, цитиран от БГНЕС. Нарастването ще бъде за сметка основно на два отрасъла - производството на електричество и развитието на транспорта.
Най-многолюдните страни в света – Китай и Индия, ще осигурят половината от растежа на потреблението на енергия. Тези икономики ще стават все по-богати, което определя и насоката на развитие на енергийния пазар.
Ако настоящата държавна политика и растежът на световната икономика продължи, в основата на бъдещия ръст на икономиката ще стоят традиционните видове горива - петрол, газ и въглища. През 2040 на тях ще се падат 80% от всички използвани енергийни ресурси.
Най-бързо ще расте потреблението на газ: новите технологии ще позволят разработването на значителни газови резерви. Постепенно заводите и енергийните компании ще преминат на "синьо гориво".
САЩ, които бързо увеличават добива на газ, ще се конкурират с Русия, която също ще започне да увеличава добива за сметка на находищата в Арктика. Добивът ще расте също така в Канада и Китай.
Към 2040 г. и САЩ, и Русия ще увеличат добива на "синьо гориво" с 12 трилиона куб. фута в сравнение с нивата от 2010. Добиваният газ ще има своя пазар: САЩ вече предлагат да го изнасят за Азия и Европа, а Русия увеличава сътрудничеството си с Китай.
През 2040 г. в света ще се произвеждат 116 млн. барела течни горива, това е преди всичко петрол. Цените на „черното злато” ще нараснат до 163 долара за барел. В тази ситуация на потребителите ще им се наложи да търсят алтернатива на петрола. В САЩ сериозно ще намалее потреблението на бензин преди всичко заради новата политика на администрацията на президента Барак Обама.
Търсене ще има и за възобновяемите източници. Този сегмент ще се развива с бързи темпове. В света ще се появяват все повече вятърни и хидроелектроцентрали, отбелязва "Уолстрийт Джърнъл".
Коментари