Разполагаме със сериозни и солидни аргументи в подкрепа на реализацията на проекта "Белене", каза днес председателят на ПЕС и на БСП Сергей Станишев.
Мнозинството в българския парламент подходиха по безотговорен и антинационален начин по въпрос, който засяга благосъстоянието на българските граждани и взеха решение без сериозни аргументи да бъдат сложени на масата, посочи той.
Инициативен комитет ще организира и ръководи събирането на подписи за предизвикването на референдум за развитието на ядрената енергетика в България чрез изграждането на АЕЦ "Белене", предаде БГНЕС.
В него ще участват 15 души.
В комитета влизат акад. Ангел Гълъбов, проф. Венцислав Кисьов, акад. Васил Сгурев, проф. Велко Вълканов, акад. Георги Марков, чл. кор. Димитър Бучков, бившите директори на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов и Йордан Костадинов, кметът на Белене Петър Дулев, акад. Петър Кендеров, народните представители Румен Овчаров, Янаки Стоилов, лидерът на БСП Сергей Станишев, Станислав Георгиев и проф. Стефан Воденичаров, който ще бъде и председател на инициативния комитет.
С непредсказуемостта на цените на течните енергоносители, държава, която има ядрена енергетика, ще има и добра икономика. България би трябвало да има още една ядрена централа, убеден е проф. Воденичаров.
Още към края на седмицата се очаква да стартира събирането на подписите, За да се проведе национален референдум за "Белене" поне половин милион български граждани с избирателни права трябва да декларират с подписа си желанието си за това.
Въпросът, който се предлага да бъде зададен по време на националното допитване е "Да се развива ли ядрената енергетика в България чрез изграждането на ядрена централа на площадка в Белене?".
Днес започваме едно пътуване, което е голямо предизвикателство. За първи път от 22 години можем да постигнем по ключов въпрос да се произнесат българските граждани.
Инициативата има подкрепата и на ВМРО-БНД и "Екогласност".
Коментари