Утре, 5 март, България ще стане свидетел на поредния протест. Този път на улицата излизат членовете на Федерацията на независимите синдикати заради решението на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) да бъдат спрени блокове 3, 4 и 5 в ТЕЦ „Марица Изток 2", блок 2 в ТЕЦ „Марица Изток 1" и два от общо 4 блока в ТЕЦ „Марица Изток 3".
Според Валентин Вълчев, представител на Федерацията на независимите синдикати, 5 хил. миньори ще бъдат засегнати от това решение на ЕСО. Отделно има още 30 хил. души, които също работят в тази сфера като помощен персонал и също вероятно ще пострадат от спирането на тези мощности.
Същевременно изпълнителният директор на ЕСО Иван Йотов заяви, че изключването на мощностите не означава тоталното им спиране. Йотов добави, че влизането в този режим се финансира от т.нар. студен резерв и всъщност пари на ТЕЦ-овете отново ще се плащат. Все пак енергийният експерт не се ангажира с твърдо мнение, че миньорите ще продължат да си получават заплатите.
Защо обаче се стигна до спирането на ТЕЦ-овете – според Йотов причината е, че българското законодателство защитава фотоволтаичните мощности и те не могат да бъдат изключени. Заради това обаче ще продължи да се плаща произвежданата от ВЕИ енергия по 699 лева за мегаватчас, макар това да не важи за всички ВЕИ, докато токът от ТЕЦ „Марица Изток” 2 е най-евтиният в България след този от АЕЦ „Козлодуй”, който струва 44 лева за мегаватчас.
От своя страна Вълчев съобщи, че КНСБ вече е предложила на ЕСО да се премахне таксата за зелената енергия, за кафява енергия от ко-генерациите, както и таксата износ, която е прекомерно висока, въпреки че отива в НЕК. Така токът може да поевтинее повече, отколкото със спиранията на ТЕЦ-овете и изваждането им от енергийния микс.
Според Вълчев таксата за износ на ток от България е 17,52 евро, докато в Турция например е 3 евро, а в Румъния – 10 евро.
„Всички кризи досега са били свързани с недостиг на енергия, а сега – с излишък и това е доста по-различна ситуация,” обобщи изпълнителният директор на ЕСО.
Коментари