След Катар, ухажваме и Турция


След Катар, ухажваме и Турция
Снимка:

486

Голяма част от правителството, начело с премиера Бойко Борисов, е на посещение днес в Турция.

Министрите ще имат съвместно заседание с турското правителство, на което се очаква да бъдат разгледани възможностите за разширяване на транспортните връзки между двете държави, развитието на взаимоизгодно сътрудничество в областта на газопреносните мрежи и енергетиката, както и други икономически въпроси.

Очаква се да бъдат подписани най-малко 10 двустранни споразумения от различен характер.

Икономическият министър в оставка Трайчо Трайков няма да участва в изнесено заседание на правителството, въпреки че е бил включен в делегацията. След отстраняването му от кабинета той е заменен с бъдещия си наследник Делян Добрев.

В България остава вицепремиерът Симеон Дянков.

Акцент на визитата ще са газовата връзка в Турция и доставките на синьо гориво от Баку.

По темата вчера вече писа турският "Хюриет", според който сделката е почти сигурна.

България иска да сключи сделка с Турция за изграждането на малък тръбопровод за свързването на газопреносните системи на двете страни, като алтернатива на природния газ от Русия, от който балканската държава в момента е зависима, пише вестникът.

Проектът, който ЕС е готов да финансира като част от усилията за разнообразяване доставчиците на енергия, е замислен да доставя азербайджански газ до България при извънредни случай.

Вестникът отбелязва, че България вече постигна предварително споразумение с Баку за поне един милиард кубични метра газ годишно.

Физическото изграждане на връзката между газопреносните мрежи на България и Турция ще може да започне в края на тази или началото на следващата година, каза изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков в предаването "Преди всички" по БНР.

Забавянето на строителството на междусистемните газови връзки със съседните ни страни беше сред мотивите за отстраняването на министъра на икономиката и енергетикета Трайчо Трайков.

Въпросите, свързани с енергетиката ще бъдат разглеждани, но проблемът е, че за турците този въпрос не е чак толкова важен, колкото за нас. За Турция е важно да покаже, че връзката със съседите и този процес на интеграция все още работи, коментира Димитър Бечев, директор на Европейския съвет за външна политика.

За това как се котролира водния обем също е актуално да се говори заради реките, които ежегодно наводяват и двете страни. В Турция все повече се развиват високоскоростните железопътни връзки. За България е важен въпросът как може да участва в тези връзки, каза още Димитър Бечев.

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички