Шистовата революция в САЩ ще промени световния пазар след 2020 година. Защото тя може да доведе до индустриална революция, смятат експертите на кеймбриджката аналитична група IHS CERA, пише "Ведомости".
Шистовият газ дава на САЩ шанс да се превърнат във водеща индустриална страна и глобален износител на суровини, заяви Даниел Ергин от IHS CERA на конференцията СERAWeek в Хюстън: "Това конкурентно предимство накара цялата страна да се пробуди".
Собственият добив постепенно ще заменя вноса, солидарен е и вицепрезидентът на IHS Джон Ларсън.
Главният въпрос е - колко скоро тази революция ще стигне до останалия свят.
Природният газ в САЩ е три-четири пъти по-евтин, отколкото на американския и азиатски пазари (3,5 долара за 1 милион британски термални единици срещу 20 долара в Азия), уточни управляващият директор на IHS CERA Майкъл Стопард. Ребалансирането на пазара ще започне през тази година, цените постепенно ще се сближават, смята той. Американският газ постепенно ще поскъпва - неговата цена на Henry Hub ще нарасне до 4 и до 5 долара през 2014 година.
Евтиният американски газ няма да промени скоро структурата на глобалната търговия, предупреждава Стопард. Първият експортен терминал за втечнен природен газ ще се появи в САЩ в края на 2015 - началото на 2016 година. През 2020 САЩ ще изнасят 6 милиона куб. фута дневно, изчислили са от IHS. Влиянието на американския износ няма да се чувства на световния пазар до 2020 година, убеден е Стопард. Администрацията на американския президент за момента е одобрила само една молба за износ на "синьо гориво", пише БГНЕС.
Министерството на енергетиката на САЩ сега работи над програма за износ на втечнен газ - такъв проблем не е съществувал до бума на добива на шистов газ. Доста трудна задача, защото тя свързва индустриалния бум в страната и добива на евтин газ, отбелязва съветникът на американската администрация по енергетика Хизър Зичъл. Нефтохимическите концерни начело с "Дау Кемикълс" са против увеличаване на износа, защото това може да доведе до ръст на цените на вътрешния пазар и да отслаби конкурентните предимства на американските компании.
"Дау Кемикълс" прогнозира растеж на интереса на американските компании към завръщане на производството в САЩ. Пикът на производство на нефтохимически продукти в САЩ беше регистриран през 2004 година, когато бяха произведени около 135 милиона тона продукция - оттогава нивото е спаднало с 20% до 108 милиона тона, отбеляза съветникът на IHS Гери Адамс.
Увеличаването на добива на нефт и газ стимулира строителството на производствени мощности, но бързи промени няма да настъпят, смятат експертите на IHS CERA. Според техните изчисления в строителството на нови мощности ще бъдат вложени около 100 милиарда долара благодарение на достъпната суровина и нейната ниска себестойност. Това е революция в промишлеността - подобна трансформация не се е случвала около 40 години, отбелязва Адамс. Нефтохимическата промишленост увеличава инвестициите и има шанс да стабилизира позициите си на световен лидер, потвърди президентът на ExxonMobil Стив Прайън. "Американската индустрия се готви да разшири своите позиции в качеството си на водещ играч на нефтохимическия отрасъл, макар само до пет години САЩ да бяха на ръба да се превърнат в нетен вносител на подобна продукция". Според него 85% от световния растеж на търсенето ще се пада на развиващите се страни. "Това е добра новина за американския износ".
Експертите обещават активно развитие на технологиите за добив на петрол от труднодостъпни пластове и в Русия. Процесите могат да стабилизират темповете на добив на петрол в Западен Сибир, смята Тейн Густафсон от IHS: технологиите могат да се използват на старите находища, където вече има необходимата инфраструктура.
Коментари