Кралят на Саудитска Арабия Салман обяви амбициозен план за развитието на държавата до 2030 г. Той носи името Saudi Vision 2030 и цели да намали зависимостта от приходи от петрол, пише Bloomberg.
Саудитска Арабия ще трябва да забрави ерата на петролните печалби и да преодолее навиците от десетилетия да разчита на продажбите на суров петрол като гориво за икономическия растеж, създаване на работни места и изграждане на инфраструктура. Крал Салман одобри пакет от програми за икономическо и социално развитие.
Според експерти, интервюирани от Bloomberg, откъсването от петрола ще бъде много трудна задача за икономиката.
Част от програмата предвижда продажба на по-малко от 5 на сто от националната петролна компания "Сауди Арамко" и създаване на най-големия в света държавен инвестиционен фонд. Властите предвиждат още стъпки за преструктуриране на субсидиите, данък добавена стойност, както за таксата за луксозни стоки.
Националната програма ще стартира в рамките на 45 дни след обявяването ѝ в понеделник и ще се фокусира върху засилване на икономическия растеж, създаване на нови работни места и привличане на инвеститори.
Други зависими от петрола икономики успяха да реформират икономиките си и да избягат от петролната зависимост още преди срива на приходите от петрол, показва проучване на Международния валутен фонд през 2014 г. Според експерти това означава, че арабските производители може да са пропуснали най-добрата възможност, когато цените бяха високи.
Спадът в цените на петрола накара арабската монархия да бръкне дълбоки в резервите си. Чуждестранните активи на Саудитска Арабия намаляха със 115 млрд. долара през миналата година и доведоха до бюджетен дефицит.
След десетилетия на разговори за диверсификация през 2015 г. повече от 70% от приходите на Саудитска Арабия идват от петрол. Чужденци съставляват близо 80% от частния сектор.
В отговор на отслабената фискалната позиция на страната планът на принц Мохамед е насочен към повишаване на приходите, които не са от петрол, до 100 млрд. долара до 2020 г.
Коментари