С Южен поток по стъпките на Белене


С Южен поток по стъпките на Белене
Снимка:

390

Проектът Южен поток е структуриран по същия начин, по който беше структуриран Белене.

Това коментира в сутрешния блок на телевизия България он ер председателят на Българският енергиен холдинг Иван Хиновски.

Според Хиновски участие в Южен поток не трябва да има, защото двете цифри, които са нужни да се направи финансов анализ на проекта липсват.

Не се знае нито каква е цената на проекта, нито какви количества ще се транзитират и има ли ги. 

Странното е, че както започнахме да строим Белене, без икономическа яснота, така започваме Южен поток. Прилагането на такъв огромен финансов ресурс трябва да бъде на базата на един ясен финансов анализ и Европейската комисия ще го иска, преди да си сложи подписа, каза още Хиновски.

Той обясни, че независимите газови експерти питат защо трябва да инвестираме в нов газов проект 1.5 млрд. лв., след като трансбалканският газопровод стои полупразен и вече е изплатен. Печалбата за страната ще бъде многократно по-висока, ако ние успеем да го напълним и да транзитираме, обясни още той.

Той допълни, че министър Добрев е подложен на политически натиск да започне този проект.

Съветът ми към него е да се бори за трансбалканския газопроект, продължи експертът.

Относно АЕЦ Белене Хиновски коментира, че частният проект за тази атомна централа е една утопия. Всички частни ядрени проекти са започнали и са буксували.

Той обясни, че ядрената енергетика изисква изключително сериозна държавна намеса. Има много сложни правни казуси за един частен ядрен проект, внедрен в една суверенна държава. Един от въпросите са отпадъците, друг е застраховката.

Другата важна енергийна тема – АЕЦ Козлодуй също беше засегната. 

Мнението на Иван Хиновски е, че икономическият министър Делян Добрев говори за Атомстройекспорт не като за инвеститор в АЕЦ Козлодуй. По-скоро става въпрос компанията да бъде архитект на проекта, т.нар. интегратор, уточни той.

Песимист съм относно увеличението на живота на пети и шести блок на АЕЦ Козлодуй с 10 години. Реалистично е два пъти по пет 5 години, като след първите 5 трябва да се направи нова оценка на безопасността. Ще бъдат поискани 10 години, но с подусловие – два пъти по 5 години, коментира още председателят на БЕХ.

Заедно с енергийната ефективност трябва да се стартира битовата газификация. Тя в момента е изключително ниска – под 5% и страната ни е най-изостанала от европейските държави, каза още Хиновски.

Той коментира, че в момента секторът на енергетиката е изправен пред редица сериозни предизвикателства, като едно от тях е предстоящата либерализация. Тя ще постави редица отрасли в пазарни условия. Експертите трябва да направя оценка и прогнози да посрещнат очакваните промени като цени, защото това ще се отрази на цените и за физическите лица и за индустрията, коментира Хиновски.

Ръстът на цената на електроенергията е очакван, допълни той.

Потенциалните въздействия върху ценовите нива са няколко – ръстът на зелената енергия в общия микс на българската енергия, другото въздействие върху електроенергията е опитът на правителството да възстанови справедливостта в сектора на топлофикациите. Третата основателна и обективна причина за увеличението са квотите въглеродни емисии.

Хиновски обясни, че в клуба на страните, които ще пострадат сериозно от промените, които се правят в Европа, не е само България. Там са и Полша, Румъния и Гърция и Европейската комисия ще направи компромис, защото не сме само ние, каза председателят на БЕХ.



  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.87844
  • GBP
    1
    2.35062
  • JPY
    100
    1.21601
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички