Министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев утвърди промяна на продажната цена на добиваните в "Мини Марица-изток" ЕАД лигнитни въглища, предназначени за производство на електроенергия, предаде БГНЕС
Считано от 1 септември тази година цената на въглищата ще бъде 75 лева за тон условно гориво (ТУГ). Досега цената на добиваните в "Мини Марица-изток" ЕАД въглища бе 71,50 лв/ТУГ.
Новата цена, както и увеличеното производство на централите в Маришкия басейн, ще доведат до повишаване приходите на "Мини Марица-изток" ЕАД от цена и произведена продукция, което ще благоприятства за промяна тенденцията на развитие на дружеството в посока стабилизиране, посочва в мотивите за решението си Стойнев. Увеличението на цената на въглищата ще осигури доброто функциониране на "Мини Марица-изток" ЕАД, запазване на работните места и нормалното изплащане на трудовите възнаграждения на работници и служители, както и реализиране на инвестиционната програма на дружеството, казва икономическият и енергиен министър.
Цената на въглищата, добивани в "Мини Марица-изток" ЕАД, не е повишавана през последните години. Новото увеличение от 01.09.2013 г., утвърдено от министър Драгомир Стойнев, няма да се отрази върху цената на електрическата енергия.
Увеличението на цената на въглищата, добивани в "Мини Марица-изток" ЕАД, е съобразено и с техническите, икономическите, финансови и социално-икономически фактори, свързани с производството на лигнитни въглища, както и компонентите за определяне на продажната им цена.
Екологични въпроси
В сряда, 13 август, в МОСВ е бил обсъден доклад, изготвен съвместно с МИЕ, съгласно който се предлагат мерки за намаляване на емисиите от основните замърсители на въздуха у нас – серен и азотен окис и прах. Министърът на околната среда Искра Михайлова вече посочи някои конкретни мерки от доклада – повишаване на степента на сероочистване и използване на въглища с по-ниско съдържание на сяра.
Основните замърсители със серен и азотен оксид в страната ни са ТЕЦ-овете, а причината е суровината (въглищата съдържат сяра и азот) и липсата на модерни сероочистващи инсталации в някои централите, които изискват сериозни инвестиции. Съдържанието на сяра на въглищата от Маришкия басейн достига 2,4% от теглото им. Според вида на въглищата в различни находища по света този процент варира от 0,5 до 10 на сто и по този показател нашите въглища не са с прекалено високо съдържание на опасното вещество. Българските въглища обаче не са толкова калорични и се използват по-големи количества за изработване на едно и също количество енергия.
По официални данни в България 51% от населението живее на места, в които има повишено количество на прахови частици във въздуха.
Коментари