Русия заема първо място в света по строителството на АЕЦ в чужбина, пише „Российская газета“.
В момента в различни етапи се намират проекти за изграждането на 34 енергоблока в 12 държави по света – в Европа, в Близкия изток, в Северна Африка, в Азиатско-Тихоокеанския регион.
По-рано бяха предадени на клиента първите два енергоблока на АЕЦ „Куданкулам“ в Индия. През октомври 2016 г. бе излят първият бетон за Трети и Четвърти енергоблок. Събитието имаше символичен характер, а самите дейности на площадката ще започнат в близко бъдеще.
Неотдавна се състоя поставянето на „първия камък“ на Втори и Трети енергоблок на АЕЦ „Бушер“ в Иран. Напълно готов за подписване е и договорът за строителството на АЕЦ по руски проект в Египет. До края на настоящата година се очаква физическото стартиране на Трети и Четвърти енергобок на Тянванската АЕЦ в Китай и изливането на първия бетон за АЕЦ „Рупур“ в Бангладеш.
Според думите на генералния директор на руската държавна корпорация „Росатом“ Алексей Лихачов, десетгодишният портфейл от чуждестранни поръчки към днешна дата надхвърля 133 милиарда долара. Само за 2016 г. (пет години след аварията в АЕЦ „Фукушима“) прирастът е повече от 23 милиарда долара или 20%.
Русия остава световен лидер в обогатяването на уран. Влиза в тройката по добиването на уран и доставките в чужбина, като осигурява 17% от световния пазар на ядрено гориво.
Коментари