Системата за ранно предупреждение при бедствия или аварии в момента обхваща една една трета от населението на страната (34 на сто).
Това съобщи министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов пред БНР.
Изграждането й започна през 2008 г. и трябваше да завърши две години по-късно, но по неясни причини до момента е частично изградена.
Можем да говорим за изградено изцяло на областно ниво в градовете Бургас, София, Русе, Плевен, Пазарджик, Смолян, Кърджали, Пловдив, Варна и Монтана, посочи Цветанов.
Там, където не е внедрена, се работи с "технически комплект за оповестяване с изтекъл експлоатационен ресурс", който е на основата на аналогови линии.
Цветанов увери, че се полагат максимални усилия и стари технически средства да бъдат в готовност, и се търси възможност действително да бъдат оповестявани хората при необходимост.
И до края на тази година обаче системата няма да е изцяло готова, допълни той.
Спирането на дейността по изграждането на системата, започната от Министерството на извънредните ситуации на Емел Етем спря, когато МИС беше закрито, коментира депутатът и зам.-председател на ДПС Христо Бисеров.
Според него, това е било грешка.
Три години Нона Караджова и Цветан Цветанов управляват тази сфера, къде е стратегията за водния сектор. Използваме модерния израз „липса на управленчески потенциал”, а истинската дума си е некадърност. Не е водата тази, която уби хората, добави Христо Бисеров.
Той заяви още, че е възможно да се създаде анкетна комисия за проучване на дейността на правителството за осигуряване на безопасността на хората и не изключи да се инициира и вот на недоверие.
Темата за навременното предизвестяване на бедствени събития излезе на преден план отново след потопа в село Бисер. Ако бедствието бе станало през нощта, а не сутринта, щеше да има повече жертви.
Коментари