Петролът поевтинява рязко до няколко години?


Петролът поевтинява рязко до няколко години?
Снимка:

409

Единствено логистични проблеми стоят на пътя на рязък спад на цените на петрола, смята директорът на отдела за нефтените пазари на агенция Platts Дейв Ернсберг.

В интервю, дадено пред руския телевизионен канал „Россия 24” той коментира, че добивът на шистоф газ в САЩ ще доведе до стръмно нарастване на предлагането, което ще окаже натиск в посока надолу на котировките в глобален мащаб. За да се случи това, трябва да бъдат разрешени някои проблеми с доставките на петрол към нефтопреработвателните предприятия.

Ернсберг подчертава, че изминалата година разкри значителния потенциал на шистовия газ, но сложността от гледна точка на производителите не е в добива, а в логистиката. Съществуват пречки пред доставките към потребители и клиенти в по-отдалечените региони.

„Само да бъдат преодолени логистичните трудности (а те са доста сериозни), ситуацията с шистовия газ ще се подобри не само в САЩ, но и в целия свят.” – смята представителят на Platts.

Добивът на шистов газ в Северна Америка ще набъбне с 3-4 млн. барела в денонощие през следващите три години, изчисляват експерти от Международната енергийна агенция. Подобно становище споделят и други анализатори и организации. Този тласък на производството неминуемо ще повлияе на цените, въпросът само е – как ще нараства в същото време потреблението?

„С интерес наблюдаваме как тези 3-4 милиона барела ще променят пазара. Малко е вероятно търсенето да се увеличи със същите темпове, които наблюдавахме през последните десет години. В резултат, предлагането може да надвиши потреблението и да станем свидетели на спад на котировките.” – смята Ернсберг.

През последните две години, цените бяха поддържани от ръст на потреблението от около 1 млн. барела на ден. Анализаторът от Platts обаче подчертава, че геополитиката ще продължи до голяма степен да определя бъдещите движения на пазара.

„Геополитиката бе един от най-важните фактори, влияещи на цените през последните 120 години, и вероятно ще остане така и през следващия век.” – казва той.

Не без значение обаче е и закриването на нефтопреработвателни мощности в Западна Европа и някои региони на САЩ и откриването на нови такива в Русия, Близкия изток, Китай и други азиатски държави.

„Геополитиката е важна, в определени моменти – критична, но, от друга стана, пазарът се води и по своя собствена вътрешна динамика.” – казва Ернсберг.

Той коментира, че ситуацията при технологиите за добив на шистов петрол не е по-различна от тази при въвеждането на които и да било други нови технологии.

„В началото процесът е много скъп, но колкото по-често и повече го прилагате, и колкото повече разширявате производството, толкова повече падат и разходите. Технологиите ще поевтиняват, колкото по-силно нараства добивът.” – отбелязва експертът.

Според него, добивът на петрол в САЩ и Канада ще достигне 12 млн. барела през следващите две години, което би било рекордна стойност от 1973 г. насам.

Следващата държава, което ще се захване с активното разработване на технологиите за добив на шистов газ най-вероятно ще е Китай, докато Европа едва ли ще последва този пример, тъй като на Стария континент надделяват екологичните опасения.

 

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.86358
  • GBP
    1
    2.34329
  • JPY
    100
    1.20999
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички