Американските компании Halliburton и Baker Hughes - най-големите в света на обслужването на петролния бизнес, се отказват от сливане на активите си за около 28 милиарда долара. Това се посочва в публикувано в неделя изявление от Halliburton, съобщава БГНЕС.
"Въпреки че и двете компании смятат, че планираното сливане е полезно за притежателите на акции, клиенти и други заинтересовани страни, трудностите, произтичащи от необходимостта да се получи одобрение от регулаторните органи, както и цялостната ситуация в индустрията сериозно намалява икономическите ползи от сделката”, се казва в съобщение на директора на Halliburton Дейвид Лезар. „В тази връзка беше решено, че най-добрият вариант е да се прекрати договарянето”.
Halliburton ще трябва да изплати на Baker Hughes 3,5 милиарда долара неустойка към 4 май.
През ноември 2014 година двете компании се договориха за обединение на активи и акции. Планираше се, че Halliburton ще придобие акции на Baker Hughes за 34,6 милиарда долара, а сега експертите оценяват сделката на около 28 милиарда. Според първоначалните условия на договора, акционерите на Baker Hughes трябваше да получат 36% от гласовете на обединената компания.
На 6 април американското правосъдно министерство поиска от съда да блокира сливането на компаниите заради намаляване на конкуренцията на пазара. Това би довело до нарушаване на интересите на потребителите в САЩ. Според The Wall Street Journal именно позицията на министерството е станала причина за отказа от сделката.
Halliburton у втората по големина компания за услуги в областта на петролната и газова промишленост. Baker Hughes е трета. И двете са базирани в Хюстън, щата Тексас.
Коментари