От Южен поток няма какво да се загуби и може да се спечели от такси, заяви пред журналисти в Садово министър-председателят Пламен Орешарски, съобщиха от правителствената информационна служба.
„Само да се отказваме и да разваляме не е верният тон. Не ми се струва разумно да се отказваме от всичко. От какво ли не се отказахме през последните 20 години. И от индустрия се отказахме. Накрая от какво ще изкарваме доходи", попита Пламен Орешарски.
Той коментира и спекулациите, че сегашното намаление на тока ще доведе до неговото увеличение през следващата година.
„Очевидно сме наплашени от последните десетина години, където движението винаги е било еднопосочно нагоре по много причини и трудно хващаме вяра, че може за определен период от време да се задържи при едно по-добро управление в енергетиката", каза премиерът. Той напомни, че темата е в компетенциите на ДКЕВР.
„Това, което може да прави правителството, е да създава регулаторната рамка и предпоставките за въздържане от увеличение", обясни премиерът и изтъкна, че въпросът зависи от много фактори като например цените на петрола.
"Минималната работна заплата е доход, но и конкурентоспособност. Затова имат значение мненията и на синдикатите, и на работодателите", каза още той.
По думите му тази тема трябва да бъде разгледана и решена в Тристранния съвет. „Това е дискусия между синдикати и работодатели. Винаги съм подчертавал, че съм много внимателен от тази гледна точка", посочи Орешарски.
"Повече прагматизиране на обучението, така че нашите деца да бъдат по-подготвени за тяхната професионална реализация", каза Орешарски.
Премиерът изтъкна, че от разговорите с работодателските организации става ясно, че децата не са достатъчно добре подготвени професионално. „В рамките на мандата ще обърнем внимание на професионалната подготовка, без да изпускаме всички други въпроси", добави министър-председателят. По отношение на висшето образование той заяви, че трябва да се работи за по-тясна връзка между висшето образование и практиката. „Освен това мисля, че има смисъл да се концентрират ВУЗ-овете. Сега сме доста напред по брой ВУЗ-ове на глава от населението", отбеляза Орешарски. Той изтъкна още, че има много проблеми в образованието. „Ще се опитаме стъпка по стъпка да ги решаваме", каза още премиерът.
Министър-председателят присъства на откриването на училището „Гео Милев" в Садово, в което ще се обучават над 200 деца.
„Изкуших се да участвам в церемонията в град Садово, тъй като в миналия ми мандат като финансов министър съм финансирал това училище", каза премиерът. Според министър-председателя в трудни времена като днешните е необходима образователна система, която да подпомага всички - учители, родители и ученици.
„Това е нашата цел. Бихме искали да направим преподавателската професия по-привлекателна за младите хора, да подобрим условията на работа, да дадем повече възможности за кариерно развитие. Въпреки късите срокове, сме на път да извоюваме и европейски средства специално за развитието на образованието за следващите седем години", каза премиерът Орешарски.
Той напомни и усилията на кабинета да подкрепи родителите за началото на учебната година.
„Знам колко е важно за всеки от тях да може да изпрати спокойно своите деца на училище. Радостен съм заради скромния принос, който осигурихме за посрещането на този ден", добави министър-председателят.
Той увери, че и занапред правителството ще гледа на образованието като на първостепенна задача.
Коментари