Около 1,2 милиарда жители на Земята живеят без ток. В същото време делът на възобновяемите източници в световната енергийна консумация не е нараснал много за 20 години. Това са заключения от изследване, публикувано от Световната банка (СБ) и Международната агенция по енергетика /МАЕ/, предаде БГНЕС.
"Умерено нарастване се регистрира от 1990 година на данните за достъп до електричество, /…/, в повишаването на възобновяемите енергийни източници и за подобряването на енергийната ефективност", посочва СБ в съобщението за ръководеното от нея и МАЕ проучване, цитирано от АФП.
Между 1990 и 2010 година процентът на хората без електричество в света е спаднал от 24% на 17%, но подобряването на това съотношение остава недостатъчно, по-специално в Индия, според СБ.
През същия период около 1,7 милиарда души за първи път са получили електрозахранване в домовете си, но това е едва със 100 милиона повече от нарастването на световното население /+ 1,6 милиарда/ през тези 20 години, според доклада.
Темпът на увеличението трябва да нарасне поне два пъти, за да достигне целта от 100% до 2030", подчертава СБ.
Другата цел, определена от ООН през 2011 година – да се удвои делът на възобновяемите енергийни източници /вятър, слънце …/ до 2030г. - също изглежда амбициозна. През 2010 година той е достигнал 18%, в сравнение с 16,6% преди 20 години, пак според проучването.
Двайсетте страни, които консумират 80% от световната енергия - особено САЩ и Китай, които са с 40% в тази консумация – трябва да "покажат пътя" и да вземат "решителни мерки", за да доведат дела на възобновяемите източници до 36% през 2030, подчертава Световната банка.
Коментари