Цената на петрола се покачи след новината за смъртта на краля на Саудитска Арабия. Страната е най-големият износител на петрол в света и е вторият по големина производител след САЩ. Кончината на краля обаче може да предизвика несигурност в петролната политика в региона, пише френският в. Le Monde.
Барелът суров лек петрол (WTI) с доставка през март поскъпна с 0,99 долара или 2,09% до 47,3 долара в Азия. Барелът сорт „Брент" за същия период се покачи с 1,01 долар или 2,08% до 49, 53 долара.
Петролът загуби повече от 50% от стойността си след пика през юни 2014 г. под влияние на голямото предлагане - повишено производство в САЩ и вяло търсене. Петролният пазар разчиташе на ОПК да подкрепи цените, като намали продукцията, но това не се случи. Повечето страни, сред които и Саудитска Арабия, предпочетоха да запазят тенденцията, а с това и конкурентното си предимство, пише "Мениджър".
12-те страни от ОПЕК, които осигуряват 1/3 от световния добив на петрол, решиха в края на ноември да подкрепят тавана на производство от 30 млн. барела на ден през следващите шест месеца. Някои експерти видяха в това решение желание да се ограничи експлоатацията на шистов газ в САЩ.
Генералният секретар на ОПЕК Абдула ел Бадри заяви вчера, че политиката на организацията се опира на „чисто икономически" аргументи и не е насочена срещу определена страна.
Ключов момент в следващите дни и седмици ще е дали новият саудитски крал Салман ще потвърди поста на действащия министър на петрола Али ал Наими, архитект на петролната стратегия на страната от 1995 г. насам.
Коментари