Слънчевите системи за енергия са алтернативен източник, който придобива все по-голямо значение в наши дни. Принципът им на работа е съвсем прост - те превръщат слънчевата енергия в полезна и така за домовете, предприятията, училищата и т.н. се осигурява електричество на много по-ниски цени, съобщава КРОСС.
Какви са предимствата при използването на слънчеви системи?
Първо, източникът на захранване с енергия е абсолютно безплатен. От друга страна, производството на такава енергия е екологично и не замърсява по никакъв начин околната среда. Това са два сериозни довода, а и бумът в развитието на технологиите в областта на слънчевите енергийни системи прави използването им доста рентабилно.
Голяма част от слънчевите системи не се нуждаят от поддръжка, след като веднъж са инсталирани. Това е още един плюс, защото на практика означава, че инвестицията е еднократна и не се налагат разходи до края на живота на системата, тоест през следващите 30-40 години. В същото време пълната гаранция на соларните системи варира в рамките на 20 - 30 години, а при някои видове и повече.
Много от съвременните слънчеви системи представляват тънки рула, които се инсталират директно върху покрива като стандартни покривни покрития. Освен това, те вече са разработени в съответствие с точно определени нужди. Така например,могат да се използват за захранване на външното осветление и по този начин да се елиминират всички разходи, свързани с него.
Имат ли слънчевите системи недостатъци?
Да, но само един - цената на първоначалната инвестиция. Инсталацията на слънчевата система не е евтина и това е основната причина, поради която не всички домакинства могат да си позволят това нововъведение. В дългосрочен план обаче това е доста изгодна и разумна инвестиция.
Можем да обобщим едно - соларните системи са голяма крачка напред в стремежа на човечеството към „зелен живот", въпросът е колко от нас биха желали да я направят. Защото със сигурност предимствата са много повече от недостатъците.
Коментари