Абсурд е да стане някой ден горивото 2 лева. Съобразявайки се с международните цени на петрола и ЕС, всичко като цени си идва на мястото. Просто нямаме пари да плащаме.
Това каза пред Нова телевизия икономистът Кольо Парамов в разговор с Андрей Делчев, председател на Българската петролна и газова асоциация за цените на горивата, съобщи БГНЕС.
Делчев поясни, че ако цените на петрола паднат на световните пазари, е възможно да има намаление на цената на горивото и у нас.
В последните седмици има леко намалените на цените. Ако тази тенденция продължи, ако петролът падне, ще падне и бензинът. Трябва да се следи и ситуацията в Иран, каза Делчев.
Акцизът всяка година нараства, защото трябва да достигнем тези нива, които са в ЕС. От 2008 г. всичко се е вдигнало като цена. Тогава не бяхме свикнали още и с биодизела, добави Делчев.
Парамов коментира, че не можем да се откажем от запасите си, защото никой не знае какво ще се случи. Не можем да се откажем и от биодизела като тенденция. Светът върви напред и ние ще вървим с него, отбеляза икономистът.
Делчев каза, че трябва да се надяваме на успокояване на психологическата обстановка, защото цената на петрола обикновено е спекулативна. Той допълни, че биодизелът се увеличава като начин на употреба и скоро ще започнем да смесваме и бензина с биоетанол.
Делчев обясни, че за качеството на биодизела се твърди, че има влияние върху двигателите.
Може би по-често трябва да се сменят филтри, но с биодизел може да се шофира със сигурност, подчерта той.
За това дали има картел при цените на горивата, Делчев коментира, че няма да може да се твърди, че има картел, докато не се постанови последното решение на КЗК и съда.
Никой не казва какво е нарушението точно, никой не казва кой е този картел. Не се говори за картел в цените на дребно, а в тези на едро. От всички търговци на едро на горива се говори за 4 големи фирми. Никой не казва кой точно е картелът. КЗК говори доколкото знам не за картел, а за злоупотреба с господстващо положение, заяви Андрей Делчев.
Прогнозата на Кольо Парамов за цените на горивата оттук нататък е, че те ще се движат около сегашното ниво.
Нормално е да се приеме, че максимумът може да е 3 лева - такава може да стане цената на горивата при най-песимистичния вариант, ако има война в Иран. Но цените като цяло ще тръгнат надолу, според него.
Мерките, които предлага Валентин Златев за намаляване цената на гривата са временни и няма да решат генерално проблема, каза в интервю за Нова телевизия Делян Добрев, министър на икономиката, енергетиката и туризма.
Високата цена на горивата идват от цената на петрола на международните пазари и високата цена на акцизите в Европейския съюз, стана ясно от думите му.
Цената на горивата в България ще се стабилизира и ще запази сегашните равнища, категоричен беше министър Добрев.
Той каза още, че картелът при определянето на цената на горивата е нещо опасно, но държавата има механизми, с които това да бъде наказано строго.
Каква е ситуацията на международния пазар?
Цените на петрола на международните пазари се понижиха на фона намаленото търсене на горива предимно в Европа заради дълговата криза в някои страни от ЕС.
Цената на майските фючърси на американски суров петрол тип Light Sweet на нюйоркската борса NYMEX падна с 0,77 долара - до 103,11 долара за барел. Поевтиняха, макар и незначително, и юнските фючърси на северноморски суров петрол тип Brent, търгувани на лондонската борса ICE - с 0,05 долара, до 118,71 долара за барел.
Поевтиняването е в пряка връзка със задълбочаващата се дългова криза в някои страни от ЕС, което означава, че средствата за покупка на горива са лимитирани.
Коментари