Харитонова: С интеректорите има възможност за развитие на газов пазар


Харитонова: С интеректорите има възможност за развитие на газов пазар
Снимка:

439

Всички сме свидетели какво стана при газовата криза от 2009 г., това още повече ни убеди да започнат много усилени действия към развитието, проучванията, проектирането на газови интерконектори между съседните ни страни.

Само съществуването на такива интерконектори ще дадат възможността за развитието на газов пазар, ще убедят Брюксел, че гледаме сериозно на този въпрос.

Това заяви Евгения Харитонова, зам.-министър на икономиката, при подписването на меморандум за междусистемна газова връзка България - Сърбия, предаде репортер на БГНЕС.

Чрез този проект се свързваме с газовия хъб в Баумгартен в Австрия, от друга страна се свързваме с хранилищата в Унгария, от където реално се осъществява диверсификацията на доставка на газ, поясни тя. Според зам.-министъра чрез този проект в бъдеще ще се осигури и една по - сигурно захранване на Централна Европа, използвайки в бъдещето газовия интерконектор с Гърция.

В дългогодишен аспект можем да кажем, че сме развивали електропреносната мрежа, но газопреносната е оставала настрани, каза още Харитонова. По нейните думи в страната ни може да се говори за нормален газов пазар само след свързване на газопреносната система на България със съседните страни. С този проект можем да кажем, че ще се повиши инвеститорският интерес в западната част на България, каза още зам.-министърът.

"Там нещата не са най-добре, тези части на България са много по-бедни. Затова считаме определено, че полагаме всякакви усилия да дадем възможност инвеститорите да влязат в този край на България", каза тя. Осъществявайки този проект ние даваме възможност не само на инвеститорите в България да се присъединят към мрежата на Сърбия, а и обратното, поясни Харитонова.

Капацитетът на газовата връзка със Сърбия ще бъде 2 млрд. куб. метра годишно, строителството трябва да бъде възложено около февруари 2014 г., като очакваме да получим разрешение за ползване през юли 2015 г., информира Светлана Маринова от МИЕТ.

Стойността за изграждане е над 92 млн. лв., от тях 80 млн. лв. са за същинска инвестиционна дейност, останалите са за дейности, които се изискват при изпълнението – публичност, консултантски дейности, строителен надзор, допълни тя. Маринова бе категорична, че няма връзка между този интерконектор и договорите, които страната има за доставка на природен газ.

Проектът показва, че има нов подход и постижения във връзка с това планирането да бъде адекватно и решенията да се взимат информирано, похвали се Маринова.

Много е важно да отбележим, че тази връзка няма по характера си търговска стойност и не би се реализирала от инвеститор, който има намерение да печели от парите си, поясни тя.

"Проектът е израз на държавната политика за сигурност на енергийни доставки, тази политика трябва да гарантира на всички български граждани, че ще бъдат снабдявани с природен газ. Съответно бизнесът няма да бъде поставен в рискови ситуации, както през 2009 г.", разясни Маринова.

Фактическите разходи за подготовката на проекта са възлезли на малко над 1 млн. лв., поясни ръководителят на проекта Евгени Консолов.

Трасето ще бъде с дължина 61.6 км., с начална точка Нови Искър, преминава през общините Сливница и Драгоман и достига до Калотина, успоредно на съществуващия газопровод за Перник. Разходите за изграждане на този вариант са много по-ниски от гледна точка на близостта до пътища, вариантът е много по-добър, разясни Консолов.

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.86358
  • GBP
    1
    2.34329
  • JPY
    100
    1.20999
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички