Гръцки цистерни, деклариращи, че правят износ за съседни държави като България, Македония, Турция и Албания, участват в нелегална търговия с горива.
От нея Гърция губи милиарди евро данъци, се посочва в репортаж на гръцкото издание Зугла, съобщи БТА.
Товарът на цистерните, който не се облага с данъци, изобщо не напуска пределите на страната, връща се на вътрешния пазар и се продава.
Годишно от нелегалната търговия печалбите са над 2 млрд. евро.
Неин център е Северна Гърция и по-специално Солун, отбелязва изданието.
Данни на ООН показват, че през 2009 г. е декларирано, че Гърция е изнесла за Скопие 222,9 хиляди тона бензин и дизел на стойност около 134,5 млн. долара. В същото време Македония е декларирала едва 12,3 хиляди тона внос от Гърция на стойност 10,3 млн. долара.
Подобно е разминаването и при данните за търговията с България. През 2005 г. например износът на гръцки горива за България е на стойност 64,6 млн. долара, а според данни на българските власти той възлиза на 39,7 млн. долара.
Наблюдава се и друго явление, посочва изданието. Напускайки Гърция, цистерни декларират завишени количества горива, а реалните им количества се заявяват в страната, за която е насочен износът.
Така според Зугла се обслужват интересите на търговци в съседни държави като Турция и България, където заради ръст на нелегалната търговия има търсене на фактури.
Репортажът представя таблици с данни на ООН за периода 2001 г. - 2010 г., които показват, че през 2006 г. и 2010 г. в България са декларирани по-големи количества горива, отколкото гръцки компании са заявили, че изнасят. В останалите години количествата са по-малки.
Коментари