Европа принуждава "Газпром" да допусне конкуренти, които да транспортират газ през "Южен поток".
Такова е изискването на Третия енергиен пакет.
В най-добрия случай концернът може да разчита само на частично изваждане на мощностите изпод действието на енергийния пакет, заявяват пред "Ведомости" експертите.
След седмица в Брюксел ще се проведе заседание на Съвета на Европейския съюз по транспорт, телекомуникации и енергетика. В дневния ред – европейската енергийна политика, се казва в комюнике, посветено на заседанието. Един от въпросите – общият газов пазар и развитието на газопреносната инфраструктура, включително и мегапроекта на "Газпром" - строителството на "Южен поток".
На 15 ноември бордът на директорите на проектната компания South Stream TransportB.V. взе окончателно инвестиционно решение за морската част на газопровода и за сухоземния участък през България. Строителството ще започне на 7 декември. Основният собственик на газопровода е "Газпром" (50%), сред акционерите са също така италианската ЕНИ (20%), германската "Винтерсхал" и френската "Електрисите дьо Франс" (по 15%).
"Газпром" трябва да признае, че цялата сухопътна част от тръбата, преминаваща през територията на Европа, трябва да се експлоатира в съответствие с нормите на Третия енергиен пакет, заяви вчера заместник-министърът на икономическото развитие на Италия Клаудио ди Винченти. Това засяга и правилата за достъп на трети лица до инфраструктурата, подчерта той.
ЕС и всички страни, през които ще премине новият тръбопровод, трябва през следващата седмица да изработят единна позиция, Италия ще положи всички усилия за това, обеща Винченти.
Ще се наложи да се спори с Германия. През ноември на срещата с президента Владимир Путин федералният канцлер Ангела Меркел обеща, че в Брюксел тя ще настоява за 100-процентово използване на мощностите на "Южен поток" от един доставчик, ако не се намерят други претенденти (в момента единственият доставчик не може да претендират за повече от 50%). Но и тя призна, че при всички случаи ще се използва само "тази свобода на действие", която предоставя Третият енергиен пакет. Представител на "Газпром" вчера не отговори на питането на "Ведомости".
Третият енергиен пакет е пакет от европейски закони, приети през 2009, неговата основна цел е да се осигури създаването на единен енергиен пазар на територията на ЕС по аналогия със стоковите пазари. Според замисъла на Европейската комисия залогът за успеха на единния газов пазар се крие в недискриминационния достъп до газопроводите. За тази цел газовите компании трябва да отделят транспортните мощности и да ги дадат за управление на независим оператор – частна компания или държавна агенция.
В най-добрия случай "Газпром" може да разчита само на частично изваждане на мощностите изпод действието на Третия енергийния пакет, отбелязва директорът на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин. Но най-вероятно на концерна ще му се наложи да допусне конкурентите до 100% от мощностите, по него може да потече и азерски газ, добавя той.
Коментари