Въпреки относителен напредък, ЕС изостава при изпълнението на програмата си за намаляване на парниковите газове, особено от индустрията и транспорта, сочи проучване.
Изследването, дело на Института за устойчиво развитие и международни отношения (IDDRI), даде висока оценка на ЕС в някои области. Въглеродните емисии от производството на електроенергия са намалели с 20,9% между 2000 г. и 2014 г., и потреблението на енергия от домакинствата е намаляло с 21,2%, съотнесено с жилищната площ, от 2000 до 2013 г., предаде БГНЕС.
"Въпреки този напредък, ЕС е "извън пистата ", за да постигне целите си през 2030 г. и 2050 г.," предупреждават от IDDRI.
ЕС като блок обеща да намали емисиите на парникови газове с поне 40% до 2030 г. в сравнение с нивата от 1990 г. Това е трамплин за планираното намаляване с 80-95 процента до 2050 г., отново в сравнение със стойностите от 1990 г.
Докладът на IDDRI показва, че напредъкът в ограничаването на емисиите на ЕС би могъл по-скоро да бъде приписан на "цикличните ефекти" - въздействието на финансовата криза от 2008 г. и бавното възстановяване от нея - отколкото на дългосрочната стратегия. "Европа е постигнала значителен напредък, но са необходими нови секторни политики, за да се гарантира, че може да постигне своите дългосрочни цели, особено в областта на транспорта и индустрията", каза директорът на IDDRI Тереза Рибера.
Докладът призовава за по-твърди цели при спестяването на енергия към 2030 г. и за мерки, които да гарантират, че на пазара на емисии на ЕС - системата за търговия с емисии – няма да се повтори спадането на цените през последните години. Обърнато е внимание на въглищата, които играят важна роля в производството на енергия в Европа. "До 2030 г. неотслабващото използване на въглища трябва да падне с повече от 50 на сто, за да се направи път за нисковъглеродни източници на електроенергия".
Коментари