Проектът АЕЦ "Белене" не може да бъде осъществен, защото няма стратегически инвеститор.
Това заяви в интервю за ИТАР-ТАСС министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, съобщи БГНЕС.
Условията за неговото финансиране не устройват българската страна, заяви Добрев.
Министърът на енергетиката подкрепя инициативата на социалистите за провеждане на референдум и по този начин да се предостави правото на българските граждани да решат съдбата на спряния от българското правителство през март тази година проект. Но едновременно с това Добрев подчерта, че е необходимо хората допълнително да бъдат информирани по този въпрос.
"Относно АЕЦ "Белене" трябва да се знаят фактите. Гражданите трябва да гласуват, след като са информирани. Референдумът е много добра инициатива само, когато тя е чистосърдечна. Но какви са фактите за "Белене"? Според анализа на консултанта на проекта Ейч Ес Би Си, тази атомна централа ще ни струва 10,35 милиарда евро. Това е финансов проект, а ние нямаме нито стратегически инвеститор, нито финансиране, затова той не може да бъде осъществен. Хората трябва да знаят колко ще струва тази станция, те трябва да знаят какви са условията за финансиране, които на този етап нас не ни устройват", каза министърът на енергетиката.
Добрев също така е оптимист относно проучванията за природен газ в дълбоководния блок на черноморския шелф "Хан Аспарух", които се извършват от френския енергиен гигант "Тотал".
"Предстои сключване на договора с "Тотал" (през юли беше избран да извърши проучванията – бел. ИТАР-ТАСС), след което ще започне търсенето и проучванията. Изследванията ща продължат пет години. В случай, че бъде открит газ, "Тотал" ще получи правото да стане кандидат за неговия добив. След приключването на всички дейности, ще можем да коментираме резултатите и да съобщим за откритите залежи и техните обеми. Газът е нашата най-голяма надежда за енергийна независимост, затова за нас е много важно да проведем това изследване", подчерта министър Добрев.
Той отказа да отговори на още един въпрос, засягащ още един проект с руско участие – газопровода "Южен поток", а именно, кога българската страна планира подписването на окончателното споразумение, и как върви работата по разрешаването на спорните въпроси по този проект.
Коментари