На 27 януари, т.е. в неделя, България трябва да гласува на референдум дали иска нова ядрена електроцентрала. Социологическите проучвания обаче сочат, че голяма част от българите се съмняват дали има смисъл да участват във вота, пише австрийския вестник „Ди Пресе” в свой материал за предстоящия референдум в България под заглавие „Референдумът за АЕЦ заплашва да се превърне във фарс”.
Референдумът е инициатива на Българската социалистическата партия, която искаше той да бъде за съдбата на проекта АЕЦ „Белене”. Въпросът обаче бе променен на „Да развиваме ли ядрена енергетика в Република България чрез изграждането на нова ядрена електроцентрала?”. Но дали това означава строителство на спрения проект "Белене" или става въпрос за съществуващата АЕЦ в Козлодуй?
Ако мнозинството от българите гласуват с „да”, което ще развали настроението на премиера Борисов, то това може да бъде интерпретирано като вот за разширяването на АЕЦ „Козлодуй”, дори и да не бъде достигната специфичната граница от над 4 млн. гласували заради изискване в българското законодателство за валидност на референдума. Референдумите в България са валидни и законово изискващи тогава, когато гласуват поне толкова хора, колкото на последните избори.
Референдумът може да бъде тест за това колко силно могат да мобилизират своите лагери правителството и опозицията преди парламентарните избори през лятото. Социалистите изостават само с 5% зад управляващите. Проектът „Белене” може да им помогне да намалят разликата.
Коментари