Няма основания за увеличение на цената на тока след 1 юли, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма в оставка Делян Добрев.
Очакваме до обяд дружествата да внесат, ако имат възражения и следобед ДКЕВР да обяви новите цени на електроенергията, които ще влязат в сила днес, каза Делян Добрев. Намалението никак не е малко – средно с до 7%, което ще бъде почувствано от хората, каза министърът в оставка и припомни, че първоначалната прогноза беше за намаление с около 8%.
Дали ще има увеличение след 1 юли ще реши регулаторът, посочи Добрев. "Двете причини, които водят до намалението на цената – технологичните загуби на ЕРП-ата са намалели и цената на газа, която води до по-евтин ток. Решението за 7% намаление е на база на обективни фактори, които няма да се променят до 1 юли. На този етап няма фактори, които да оказват съществен натиск за увеличение на цената, а по-скоро обратно", каза Делян Добрев пред БНТ.
Оказа се, че независимият орган (регулаторът) не е изпълнявал своите задължения коректно, коментира още Делян Добрев. Той посочи, че законът допреди една седмица позволяваше корекция на цените веднъж в годината, но се промени и това даде възможност цената да се променя по-често. Причината да може да бъде понижена цената са намалените технологични загуби на ЕРП-ата и новия договор с "Газпром", подчерта министърът в оставка. "Всички стъпки водят до няколко процентов ефект. Не можем да очакваме чудеса в енергетиката. Чудеса могат да се случат единствено с проекти за енергийна ефективност", категоричен е Добрев. Коректно е да се сравнява декември с декември т.е. на годишна база, заяви министърът и добави, че отчетният период за декември миналата година е по-голям.
"Възможно е да има случаи, в които сметката да е некоректно записана. Всички хора, които имат съмнения в това, да подадат жалба и сметката ще бъде разгледана", призова министърът.
От думите на министъра стана ясно, че от ЕРП-ата са похарчени 50 милиона за консултантски услуги и информационни технологии, вместо да бъдат инвестирани за подобряване на мрежата. "Такива разходи не би трябвало да има. Те са правени, без да се спазва Закона за обществените поръчки (ЗОП), използвайки един член в закона, който дава възможност да се заобиколи провеждането на процедура", каза Делян Добрев. Предварителните данни от проверката на АДФИ са, че в "Енерго-про" има подобен проблем, докато в ЕВН ситуацията е значително по-добра, добави той.
"Протестите на миньорите са по-скоро за това, че моето предложение беше да се промени микса за регулиран пазар, но регулаторът не се съгласи. Миньорите нямат основание да се притесняват, техните работни места ще бъдат запазени. Те поставиха други искания – да се преразгледа цената за зелената енергия и за зелената добавка", каза Добрев.
Големият въпрос е – гледаме повече от 20 дни протести и нито в един случай не видях някой да протестира или да изправи плакат срещу "Белене", например, посочи той. Най-голям принос в проблемите в енергетиката са двата проекта – "Цанков камък" и "Белене", но никой не говори и не протестира за това, добави министърът в оставка.
За да бъде изключен износът от таксите, трябва да бъде натоварен вътрешният пазар и домакинствата с тези разлики, коментира той. "В таксата за пренос и достъп, която регулаторът определя, са включени и средства, които да гарантират продължаването на работа на НЕК. Това нямаше да е така, ако не бяха похарчени 2,5 милиарда лв. Трябва да се търсят възможности. Фонд е една възможност, която да намали зелената компонента от таксата от 35 лв. Не можем да намалим таксата за износ за сметка на битовите потребители и бизнеса", заяви още Делян Добрев.
Коментари