ЧЕЗ откри първия си фотоволтаичен парк в България в четвъртък, съобщи Радио Фокус Видин.
Фотоволтаичната централа „Орешец” се намира в село Гара Орешец, община Димово, област Видин. Съоръжението е на стойност 10 млн. евро. и е с инсталационна мощност от близо 5 мегавата.
По предварителни изчисления през следващите 15 години електроцентралата ще произвежда по 5762 мегават часа зелена енергия годишно, с които може да се осигури електрозахранване за 3840 домакинства.
Лентата на новата централа прерязаха Петър Докладал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, посланикът на Чехия Павел Вацек и Цветан Асенов, областен управител на Видин.
Избрахме да инвестираме в един от най-бедните райони на ЕС, защото вярваме в потенциала на местната икономика. Надяваме се скоро и други компании да последват нашия пример, каза Петър Докладал.
Фотоволтаичната централа е разположена на площ от 100 декара. Тя е построена на мястото на стара дървопреработвателна фабрика.
Освен в централата ЧЕЗ инвестира и над 150 хил. лв. рехабилитация на мрежата и съществуващата подстанция в района.
Новото съоръжение ще спестява около 6900 т въглеродни емисии годишно. Това е първата инвестиция на ЧЕЗ във възобновяеми енергийни източници в България. Тя е осъществена в рамките на поетия от ЧЕЗ ангажимент при приватизацията на „ТЕЦ Варна” да вложи общо 40 млн. евро в проекти за зелена енергия в страната.
Интересът към производството на електроенергия от фотоволтаични панели е голям, защото цената на технологията пада изключително бързо, коментира пред агенция Фокус Велизар Киряков, председател на Асоциацията на производителите на екологична енергия.
Делът на така наречената „зелена енергия” у нас е 9.6%. За да покрием изискванията, трябва да имаме 10.72%, което означава, че са необходими още около 1 000 мегавата инсталирани мощности от възобновяеми енергийни източници, каза той.
Според него има бум на инвестициите във фотоволтаици и дали това ще продължи зависи много от цената, която ще даде за тази енергия Държавната комисия за енергийно и водно регулиране от 1 юли. Ако тя се запази в сегашния си вид, вероятно ще имаме още 2 000 мегавата фотоволтаици, ако не и повече.
Ако цената бъде намалена в разумни граници, можем да овладеем така наречения „балон във фотоволтаиците”, каза той.
Коментари