Широк обществен дебат за цените на тока поиска КНСБ, съобщават от синдиката, цитирани от БГНЕС
Във връзка с масовите протести и недоволството, свързано с начините на формиране, отчитане и с нивото на цените на електро- и топлоенергията ръководството на КНСБ заявява, че поддържа оповестената си още през лятото на 2012 г. позиция и категорично отхвърля като непрозрачни, необосновани, лобистки и нецелесъобразни решенията на ДКЕВР от 28 и 29 юни за увеличение на наблюдаваните от Комисията цени на електро- и топлоенергията.
Многократно и публично поисканите от синдиката обосновки, декомпозиране и аргументация на елементите, предопределящи тези цени, както и въвеждането на ефикасен контрол върху функционирането на Комисията не получиха нужното внимание.
Конфедерацията за пореден път настоява за спешно свикване на Националния съвет за тристранно сътрудничество с привличане на широк кръг компетентни представители на правителството, регулатора, производителите и разпространителите на електроенергия. На заседанието КНСБ настоява да се обсъди създалата се ситуация около цените на електроенергията, начините на определянето им и периодите на отчитане, както и да се намерят решения за бърза и адекватна промяна на настоящото статукво.
В тази връзка КНСБ предлага, на основа на декомпозиране на цените на електроенергията, да се обсъдят и преразгледат всички елементи (зелени, кафяви и всякакви добавки), участващи в крайната цена за потребителя, както и всички влияещи фактори, в т.ч. да се даде отговор на въпроса на КНСБ за наличието на държавна помощ по отношение на американските централи. Конфедерацията настоява да се определят и обосноват ясно и изчерпателно компонентите, респективно разходите, които могат да се вземат предвид, и да се фрмулира задължителна технология за определяне цената на електро- и топлоенергията.
КНСБ предлага още да се преразгледат цялостно механизмите на социално подпомагане на уязвимите слоеве и групи от населението (увеличение на гарантирания минимален доход), както и да предвидят (договорят) механизми за компенсиране на заплатите в бюджетната сфера поне с натрупаната инфлация, а също и за подкрепа на семействата и домакинствата със средни доходи, в това число да се пристъпи към увеличаване на минималната работна заплата поне на 330 лв. (45% от средната).
С оглед сериозността и обществената значимост на проблемите, повод за масовото недоволство и протестите, Конфедерацията счита, че по тези въпроси трябва да се организира и проведе широк обществен дебат и се ангажира да инициира провеждането му.
Коментари