След като вчера премиерът Пламен Орешарски и министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев заявиха, че се планира токът да поевтинее с 5% от 1 юли, се оказва, че такава мярка не е предвиждана от енергийния регулатор. За да падне цената на електроенергията са нужни законови промени, заявиха от ДКЕВР.
„Конкретно намаляване на цената на тока не е разглеждано. ДКЕВР разработи единствено схема за ценообразуване, която да отразява действителното състояние на пазара в момента”, заяви на пресконференция председателят на регулатора Анжела Тонева, предаде КРОСС.
За да поевтинее токът за крайния потребител, са необходими законови промени, както и да се привлекат приходи от продажбата на емисии от парниковите газове. Нужно е намаляването на разходите за „студен резерв", което може да се случи с решение на министъра на икономиката и енергетиката, каза още Тонева.
ДКЕВР ще предложи и максимално ограничаване от всички разходи и възвращаемост на участниците в енергийната системата, за да бъде балансиран интересът както на потребителите, така и на самите енергийни дружества.
Според анализаторите на регулатора цената на електроенергията преди облагането с ДДС би скочила с 38%, ако се запази сегашният ценови модел. Причината за това е в завишените квоти за задължително изкупуване. При това положение хората биха плащали 88.11 лв./мвтч вместо сегашнте 78.47лв./мвтч за консумираната енергия.
ДКЕВР днес представи нов ценови модел, чиято цел е да се избегне евентуалното увеличение. Моделът е базиран на анализ на потреблението на електрическа енергия в страната и на съществуващите мощности. Той предвижда преразпределяне на разходите от регулирания към свободния пазар с цел премахване на добавките за зелена и кафява енергия и невъзстановяеми разходи, плащани на американските тецове
Друга мярка е чрез продажбата на квоти на емисии парникови газове да се финансира част разходите за производство на електроенергия от ВЕИ, заявиха от регулатора.
Коментари