Българите най-недоволни в ЕС от енергетиката си


Българите най-недоволни в ЕС от енергетиката си
Снимка:

418

България се нарежда на първо място по недоволство на крайния потребител от функциониране на пазара на енергетиката.

Пазарът у нас, на едро или на дребно, не функционира, коментира днес Динко Райчев, икономист към ГД "Енергетика" на ЕК, предаде БГНЕС.

Икономистът представи европейската визия за създаване на единен функциониращ пазар на енергията за периода до 2014 година. Райчев определи нуждата от независим системен регулатор и създаването на енергийни борси като едни от най-важните предпоставки за развиването на родния пазар до европейското ниво. Сред критиките на икономиста беше и индексацията на цената на електроенергията, като според него тя се продава под своята себестойност в страната.

Комуникация за реален пазар като документ няма ранг на регламент или директива, има препоръчителен характер, каза още Райчев. Ние виждаме пазара като един инструмент, чрез който гражданите и организациите ще могат да постигнат цели, много по-важни за тях – например, икономически ръст и нови работни места, поясни той.

Очакванията от Европа са подобен пазар да се отрази в ръст от 1% на БВП и работните места.

По думите на Райчев функциониращ единен пазар на енергетиката е най-доброто средство за осигуряване на най-ниските и конкурентни цени на енергията. Дори в момента, ако всички домакинства внимателно следят и се прехвърлят към пазарните оферти, общо ще могат да спестят над 15 млрд. евро, добави икономистът.

Райчев очерта три основни пречки по пътя за достигане на функциониращ енергиен пазар.

Държавите членки на ЕС прилагат Третия енергиен пакет твърде бавно, заяви той. Икономистът обърна специално внимание на това, че в много страни дейността на регулатора не е напълно самостоятелна. "В дизайна на вътрешния пазар ролята на регулатора е изключително важна, за да функционира правилно пазарът. Комисията мисли, че властите доста често се намесват в специфичните компетенции на регулаторите", заяви той.

За крайния потребител е изключително важна възможността за прехвърляне на доставчика, каза още Райчев. В ЕС има само 9 страни членки, които не използват регулирани цени на дребно. Според икономиста постепенното отменяне на регулираните цени ще даде възможността за нови компании да влизат на пазарите. Райчев добави, че Испания е акумулирала 24 млрд. евро, защото цените са индексирани под пазарното ниво.

Икономистът не пропусна да коментира и проекта "Южен поток". Според него Европейската комисия не е против, но и не поддържа газопровода, а ако са спазени определени права тя ще го приеме по подобие на "Северен поток". Ако те не се обърнат до Комисията за специални деругации това означава, че трябва напълно да спазват регламентациите на Трети енергиен пакет, допълни той.

  • Етикети:

Още от Енергетика


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.86358
  • GBP
    1
    2.34329
  • JPY
    100
    1.20999
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички