БСП събра необходимите по закон 500 000 валидни подписи, необходими за организиране на референдум за АЕЦ "Белене".
Проверката на подписката за приключи, резултатите са готови и внесени в НС вчера.
Днес вече са разпределени резултатите. Броят на проверените подписи е 717 021. Коректните са 543 639, което е над необходимите по закон 500 000 валидни подписи. Останалите 24% данни са некоректни, съобщи регионалният министър Лиляна Павлова в отговор на въпрос на депутата от КБ Янаки Стоилов.
173 382 събрани подписа са некоректни и не могат да се приемат като такива. В подписката почти 3000 са починалите лица.
Съгласно процедурата в следващите седмици подписката вече може да бъде обсъждана по същество, уточни Стоилов. Той посочи, че предстои дискусия в НС и приемане на решение.
"Това дава възможност в началото на следващата година да бъде практически организиран такъв референдум", каза той.
Петър Курумбашев определи подписката като "една огромна победа изобщо за българската демокрация". Той се надява, че това ще бъде първият, но в никакъв случай няма да бъде и последният.
"Мнението на управляващите по проекта АЕЦ "Белене" се мени като нивото на р. Дунав, даже по-бързо", каза Курумбашев, за да обясни смисъла от референдума. Според него резултата от референдума ще покажат на следващите управляващи волята на хората да бъде изградена централата.
Междувременно оказа се, че Global Power Consortium (GPC), която прояви интерес за изграждането на централата, никога не работила в сферата на ядрената енергетика.
"Ние никога не сме притежавали ядрен проект и никога сами не сме работили по единичен проект от този мащаб", признава в интервю за "Капитал" Сам Реди, представител на компанията.
Той се представя като специалист с "30-годишен опит в ядрената индустрия". Реди разкрива, че GPC е създадена като проектна компания, притежавана от Quantum. Тя е регистрирана в щата Делaуер, чийто търговски регистър позволява да не се разкрива реалния собственик.
От своя страна представителят на Quantum Арун Савкур заяви, че те нямат енергиен бизнес в САЩ. "Това, което ние правим в САЩ, е да изграждаме партньорства, с които работим в чужбина", коментира лаконично той.
Савкур уточнява, че Quantum не са енергийна компания, а просто търсят проекти, в които да инвестират.
Сам Реди допълва: "Ние просто казваме, че бихме привлекли стабилни компании като IBM за наши партньори"...
Представителите на инвеститора не разкриха точно с кои компании преговарят, за да създадат консорциум.
Коментари