"На Симеон Дянков съм му казал - в момента, в който ми се обади, че имаме 200 милиона на депозит, ги докарайте при мен"=
Така премиерът Бойко Борисов коментира инвеститорския интерес за изграждане на АЕЦ "Белене", съобщи БГНЕС.
Премиерът е категоричен, че ще разговаря с американския консорциум, ако компаниите в него депозират 200 милиона долара или евро, както те си изберат.
"Тогава ще считам, че има сериозен интерес", обясни Борисов.
Той настоява инвеститорите да докажат, че са сериозни, да не искат държавна гаранция, договор за изкупуване на ток и да покрият всички загуби, които сме понесли през годините.
"Белене" и в момента си е гьол, заяви премиерът. Той обясни, че е поръчал на службите да проучат потенциалните инвеститори за втората атомна централа в страната. "Това, което съм казал и на Делян Добрев е преговорите да се водят в парламента", допълни той.
"Защо, ако има интерес, ние да ги отхвърлим? Не видях смисъл", призна Борисов и поиска инвеститорите публично да заявят своите намерения. Според него, ако тези намерения се осъществят, НЕК ще се стабилизира.
"Към момента имаме само един гьол и едни намерения, които могат да бъдат всякакви. Аз също съм много мнителен човек и много внимателно следя дали няма скрит някакъв интерес зад тях и нещо, което да ни създаде проблем. Поставил съм седем условия и когато бъдат изпълнени, тогава могат да се срещнат с мен", каза още Борисов.
"Оборудването за "Белене" е върнато и за него сме получили 76 милиона долара, а то струва милиарди и работи в момента в Калининската атомна централа. В същото време имаме искове в Париж и Женева за над 1 милиард евро от частната руска компания", каза още Борисов.
"В момента НЕК веднъж има половин милиард лева заем от "БНП Париба" и веднъж имаме над милиард похарчени за "Цанков камък", който заради пътя, който се срутва и се свлича, още не може да започне да работи и не намирам сили да убедя АПИ да приеме този път, защото той продължава да се свлича и да е опасен, а струва, колкото АМ "Тракия". Задълженията на НЕК са огромни заради тези два проекта", коментира той.
Борисов дори сравни инвеститорските намерения за "Белене" с инвестициите на "Лукойл". "Както "Лукойл" или OMV идват, инвестират и си правят рафинерии, заводи и фабрики, ако някой иска да купи този лиценз и ние да си оправим дълговете... след това българските граждани ще могат да купуват ток от където искат и това е изцяло техен риск", каза министър-председателят.
Премиерът днес се срещна с директора на ОЛАФ Джовани Кеслер и призна, че е доволен, че той е запознат с икономическите параметри на проекта "Белене" и начина, по който той е бил конструиран.
Коментари