След като преодоляха успешно бариерата от 115 долара на барел, котировките на петрола демонстрираха позитивна динамика.
Инвеститорите разчитаха, че след дългата лятна консолидация цените на черното злато няма да се поколебаят да надскочат 120 долара. В последния половин час от борсовата сесия миналия понеделник обаче, сметките им бяха разбити на пух и прах.
Стойността на октомврийските фючърси за марката Brent се стопи с над 5 долара до 113 долара, а WTI достигна 96,05 долара. Експертите бяха озадачени и признаха, че никакви фундаментални фактори не обясняват подобен рязък спад.
Според тях, причина за тази динамика са поредните технически корекции. Представители на CME Group обаче твърдят, че няма основания за подобно обяснение, макар че отбелязват, че в момента на прелома са регистирани „координирани продажби”.
Понижението на цените се оказва, изненадващо, съвсем навременно за Белия дом – коментира анализаторът на vestifinance.ru Алексей Пухаев. В разгара на предизборната кампания, администрацията на Обама не би искала поскъпване на петрола, а оттам и на бензина.
От друга страна, ситуацията в Близкия изток, а именно рискът от ескалация на конфликта между Иран и Израел, подчертава опасността от подобен развой.
Заслужава си да се отбележи, че Саудитска Арабия – постоянен и надежден партньор на САЩ, неочаквано за пазара обяви инициатива за стаблизиране на котировките на петрола, и заяви, че няма да допусне по-нататъчно повишение и ще се опита да свали цените до около 100 долара за барел.
Това не е първият път, когато Саудитска арабия излиза с подобно изявление. Всеки път, когато се очаква снижение на доставките, което може да доведе до скок на черното злато, страната обещава да „стабилизира” пазара. Фактически кралството предприема тези мерки по поръчка на основния си съюзник САЩ.
Всичко това косвено намеква за вероятността доставките да намалеят заради ученията, провеждани в Ормузкия пролив. Главната цел на маневрите е да се координират съвместните действия в случай, че Иран се опита да блокира главната петролна световна артерия.
Напълно е вероятно и подобна концентрация на военни сили в пролива да е необходима, за да обезсили военноморския флот на Иран в случай на нападение от страна на Израел. За готовността на Тел Авив да удари ядрени цели в арабската държава свидетелства риториката на премиера Бенямин Нетаняху.
Обединявайки трите събития в едно, можем да стигнем до извода, че САЩ, или по-точно администрацията на Белия дом, разполага с мотива и средствата да манипулира пазара на петрол.
Целта на Вашингтон би била да се защити от евентуален рязък скок на котировките в случай на военна операция против Иран или Сирия. Допълнително поскъване на петрола (а оттам и на бензина) ще постави под заплаха и без това неубедителното икономическо възстановяване, а и ще окаже влияние на изборните резултати пред ноември.
Според Алексей Пухаев, САЩ фактически успяха напълно да нивелират възможните рискове от еветнуален скок на черното злато. Сега ръцете на Барак Обама са развързани и той може да си позволи да засили натиска над Иран или Сирия и да се избави от образа си на „мекушав” президент.
Коментари