Година след аварията в Япония в пълен ход продължава строителството на нови реактори най-вече в развиващите се страни, които страдат от недостиг на електроенергия, пише "Уолстрийт джърнъл".
Като цяло сега в света се строят 60 ядрени реактора, а в различни етапи на планиране се намират още 163. Тези данни на практика съвпадат с показателите от февруари 2011 г. - месец преди аварията, когато се строяха 62 реактора, а се планираха 165, се посочва в статията.
По данни на "Уолстрийт джърнъл" Китай и Русия в момента са лидери по броя на строящите се ядрени реактори - съответно 26 и 10.
Лидери по броя на планираните реактори са Саудитска Арабия (16) и Виетнам (10).
Най-много действащи енергоблокове има в САЩ - 104, Франция - 58, Япония - 50, Русия - 33, Южна Корея - 23 и Индия 20.
В резултат на аварията на АЕЦ Фукушима след силното земетресение и последвалото цунами на 11 март миналата година в три атомни реактора имаше топене на ядрено гориво.
Обширни територии бяха замърсени с радиоактивни вещества, а около 80 хиляди души бяха евакуирани от района.
След аварията много развити страни преразгледаха програмата си за развитие на ядрения отрасъл, като правителството на Германия взе решение до 2022 г. да закрие всички АЕЦ в страната, напомня ИТАР-ТАСС.
Руската държавна корпорация Росатом не е загубила нито една поръчка за строителство на енергоблокове в чужбина след аварията в японската АЕЦ Фукушима преди година, съобщи представителят на Росатом Сергей Новиков пред "Уолстрийт джърнъл", предаде БТА.
Новиков отбеляза, че списъкът на международните поръчки в края на 2011 г. е включвал 21 енергоблока, докато година по-рано броят им е бил само 11.
Коментари