Руската компания "Атомстройекспорт" увеличи иска към Националната електрическа компания на България по проекта за изграждане на двата енергоблока на АЕЦ "Белене", съобщиха от пресцентъра на руската компания.
Общата сума на увеличения иск е не по-малко от 1 млрд. евро. Първоначалната претенция беше на стойност 58 млн. евро.
Новите искания включват разходите по цялата извършена работа, разходите по оборудването с дълъг цикъл на производство, загубите и други разходи, се казва в съобщението.
В изявление на „Атомстройекспорт” се заявява, че увеличението е обусловено от факта, че към настоящия момент проктът е предсрочно прекратен от правителството на България, изтекъл е срокът на действие на договора от 29 ноември 2006 г., а НЕК продължава да отказва да възмезди „Атомстройекспорт” за понесените загуби.
Тъй като изграждането на атомната станция на всички етапи трябва да бъде синхронизирано с доставките на необходимото оборудване, "Атомстройекспорт" в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване за удължения цикъл на изработване му, срокът за производство на което е от 6 месеца до 3 години, пише в становището на компанията.
По-специално, руските производители са завършили работата по изработването на корпуса на реактора и вътрекорпусните устройства. Работата по втория корпус е на завършващ етап, проведени са хидроизпитания на корпуса на реактора и на горния блок за 2-ри енергоблок, изработени са резервоарите на системите за аварийно охлаждане на активната зона, компенсаторите на налягането, парогенераторите, шлюзите за персонала, обясняват от дружеството.
По-голямата част от оборудването е изработена, приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК ЕАД да го приеме. Изпълнен е и обемът на проектните работи по устройството за локализация на стопилката на активната зона, по херметичните шлюзове, претоварващата машина, турбоагрегатите и друго оборудване от удължения цикъл на изработване (ОДЦИ), пише още в аргументациите на Атомстройекспорт.
В иска са включени също така геологическите проучвания на терена в Белене, както и привлечените по проекта кредитни средства.
Припомняме, че България също предяви претенции за неизкупено от руснаците старо оборудване на площадката.
Делото ще бъде разгледано в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж.
Коментари