В свят, трагично обеднял на природни ресурси и в ера, в която трябва да дълбаем все по-дълбоко, за да изцедим последните капки петрол, една война от миналия век заплашва да се разрази още по-студена от преди.
Става въпрос за битката за Арктика.
Ескперти предупрежват, че конфронтацията между страните, които имат достъп до ледените полета, все още не е навлязла в активна фаза – но е на ръба. Фигурите за шахматната дъска вече се вадят от кутията.
Бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън подчерта интереса на Америка към региона при визитата си в Норвегия през уикенда. Русия издухва прахта и преотваря бившите си военни бази, а Канада обмисля да засили въдушното наблюдение.
И това оживление не е просто безцелно показване на мускули. Според доклад на щатски геолози, в Арктика са скрити 13% от неоткритите световни залежи на петрол и 30 на сто – от природния газ. Горивата са скъпи, а развитието на технологиите позволява извличането им от все по-негостоприемни места. Но това не е всичко – ледената покривка се е свила с 35% между 1979 и 2000 г., разкривайки потенциала за нови водни маршрути.
„Въпросът относно държавните граници в Арктика е изключително объркан, а потенциалните изгоди – огромни”, коментира анализаторът на Ройтерс Мартин Хътчинсън.
Американският център за климатични и енергийни решения НКО Centre for Climate and Energy Solutions предупреждава в доклада си „Климатичните изменения и международната безопасност: Арктика като предвестник”, че засилването на военното присъствие в региона може да подрони глобалната стабилност.
Експертите на института очертават три сценария на развитие на ситуацията, като в най-апокалиптичния вариант, Студената война може да се разрази с още по-ледена мощ от преди. В най-добрия случай, но и най-малко вероятния, битката за Арктика може да бъде избегната, ако държавите, предяващи претенции към областта, не проявят активен интерес към развитието й.
Както обичайно, най-голям е шансът везните на наклонят към златната среда, като възобновения интерес към арткическите ресурси принуди страните да укрепят и развият връките помежду си и да си сътрудничат в редица проекти. Така военният потенциал може да бъде пренасочен към съвместна охрана на региона.
Експертите от НКО Centre for Climate and Energy Solutions обаче са категорични: съществува реалната опасност ледената Арктика да се превърна в най-студената гореща точка на планетата.
Анна Уолф
Коментари