Как би изглеждала почивка на Луната?


Как би изглеждала почивка на Луната?
Снимка: iStock

6227

Там е сиво и прашно, но със сигурност е невероятно – на Луната. Досега там са стъпвали само астронавти-професионалисти, но скоро могат да ги последват и туристи. Ето как би изглеждала почивката на Луната, разказва Deutsche Welle.

Според барон Мюнхаузен пътуването до Луната изобщо не е сложно: право нагоре по бобеното стъбло чак до лунния сърп. В действителност обаче това не толкова лесно и до днес едва 12 души са стъпвали на лунната повърхност - до един астронавти от американската програма "Аполо".

Засега лунни екскурзии няма

Русия обяви, че от 2021 г. ще започне да изпраща туристи в космоса - но само в космоса, без посещения на спътника на Земята. Китай пък планира да построи база на Луната, но засега не се знае кога. Най-конкретни са плановете на САЩ: те искат през 2024 г. отново да изпратят астронавти на Луната. За туристи не се споменава нищо.

Но пък има частни космически компании като Blue Origin на изпълнителния директор на Amazon Джеф Безос или SpaceX на основателя на Tesla Илън Мъск. Той дори вече е приел резервация за предстоящо лунно пътешествие през 2023 г. - на японския милиардер Юсаку Маезава, който смята да вземе със себе си и хора на изкуството.

В случая обаче има две уловки: първо, не се планира кацане на Луната, а само нейна обиколка от около 200 км разстояние; и второ - в миналото частните космически компании постоянно отлагаха началните дати за полетите си - поради твърде големите технически препятствия и предизвикателства.

Как би изглеждала лунната ваканция

Междувременно астронавтите разполагат с доста разнообразно меню - от ядки и плодова салата за закуска през наденички с гарнитура за обед до говеждо месо и сирене за вечеря. Въпреки това бъдещите лунни туристи не бива да се надяват на деликатеси, макар НАСА да работи вече със звездни готвачи.

По-голямата част от храната преминава през интензивна термична обработка и лиофилизация, което я прави изключително трайна. Пресните плодове са рядкост, а чипсът, например, е забранен, тъй като трохите могат да попаднат в арматурите или филтрите. Въпреки това има и добра новина: от 2015 г. совалките разполагат с космическа машина за еспресо, наречена ISSpresso.

Но никой не бива да разчита на петзвездно лунно обслужване. "Ние не летим до Луната заради това, че че там е прекрасно - всичко е сиво, прашно, има вакуум, ярка слънчева светлина, температурите достигат до минус 150 градуса през нощта и плюс 150 градуса през деня", казва германският астронавт Александър Герст.

Предизвикателствата на необичайния курорт

Европейската космическа агенция работи върху проект, който включва построяването на "лунно село" в следващите години. При това положение там биха могли да бъдат приемани и туристи, смята генералният директор на агенцията Йохан-Дитрих Вьорнер. Разбира се, засега става дума само за визия. Но това, което едва ли ще може да се избегне, е постоянният шум от вентилационните двигатели и помпите, които ще гарантират оцеляването на лунните посетители.

Почивката в космоса задължително ще трябва да е активна. Защото извънземният престой поставя хората пред особени предизвикателства: сърцето се свива, слъзните жлези спират да работят, оригването е невъзможно. Мускулите атрофират, поради което трябва всеки ден да се спортува. Но пък с невероятен изглед към към Земята.

В екскурзионната програма може да бъде включена обиколка на лунните забележителности с лунамобил до кратери като Пири, най-високият връх на Луната, или до площадката за кацане на Аполо 11.

Няма да бъде евтино

Пътуването в космоса би струвало значително по-скъпо от круиз до Карибите или луксозен курорт на Малдивите. Затова засега само свръхбогати хора биха могли да си го позволят. Първият космически турист Денис Тито плати през 2011 г. 20 млн. долара, за да попадне на борда на Международната космическа станция. Колко ще трябва да плати японският бизнесмен Маезава, засега не е известно.

Но ако НАСА започне да води туристи на Международната космическа станция от следващата година, те ще трябва да плащат около 35 000 долара (около 31 000 евро) - на ден. Без разходите за долитането и заминаването. Според главния финансов директор на НАСА Джеф Деуит това ще струва допълнително около 50 млн. долара. Ползването на Интернет също се плаща отделно, но то би било направо евтино - 50 долара за 1 GB.

Този, който не разполага с тези средства, няма нужда да се отчайва - и на Земята може да се постигне близост до Луната. Световните музеи, като например Музеят на модерното изкуство в Ню Йорк или компютърният музей в Падерборн, предлагат специални изложби. В Нордлингер Рийс в Бавария пък преди около 15 млн. години е паднал астероид и е създал огромен кратер, който също може да се посети. Астронавтите от космическата мисия Аполо 14 са го използвали като тренировъчна площадка за пътуването си до Луната.

Още от Любопитни вести


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg

Още по темата


Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.85809
  • GBP
    1
    2.3487
  • JPY
    100
    1.20337
виж всички
Реклама

Най-четени новини


виж всички