Обемът на търговия на щатските фондови борси пада до най-ниското си ниво от 2006 г. насам през август, като в сряда например бяха регистрирани едва 2,64 млн. транзакции, или с 30 процента под средното равнище за годината.
Нещо повече – според изчисления на The Wall Street Journal, среднодневният брой сделки за месец се понижава с над 40 процента до 3.3 млрд.
По принцип, по-ниският инвеститорски интерес в последния летен месец не е новост, а традиция. Освен отпускарската летаргия обаче, и други фактори оказват своето влияние. През 2011 г., на преден план излязоха страховете около понижението на кредитния рейтинг на САЩ и ожесточените битки в Конгреса относно одобряването на по-високо равнище на държавния дълг.
Миналата година може и да бе слаба, но този август оборотът на Нюйоркската борса е на път да отбележи минимума си от декември 2007 г. Високотехнологичният индекс Nasdaq не може да се похвали с по-стабилна позиция – в сряда, едва 1.52 млрд. акции смениха притежателя си, или с 12 процента под средното ниво за годината.
Чрез мизерните обороти, Уолстрийт демонстрира недоверието си към европейските и американски политици, от които се очаква да адресират кризата и да намерят пътя към икономическото възстановяване.
Един поглед към основните бенчмарк индекси оставя противоположното впечатление – от дъното в началото на юни, Dow Jones Industrial Average си възвърна 9 на сто от стойността, а S&P 500 и Nasdaq прибавха по 11 процента. Не е особено ясно обаче докога ще се задържи този възход.
Оптимизмът през последните седмици бе подхранван най-вече от надеждите за монетарни стимули, но засега както президентът на Европейската централна банка Марио Драги, така и шефът на Федералния резерв Бен Бернанке се придържат към тактиката да отправят уверения, че са готови за действие, но да не прибягват към конкретни мерки.
Коментари