Турция продължава да се бори с поскъпващите храни, които увеличават инфлацията в страната. След серията проверки на тържищата през миналата седмица, които установиха „прекомерно“ увеличение на цените до 800% на някои стоки, властите започнаха да глобяват търговците.
Министерството на търговията ще санкционира 88 компании с глоби от над 2 млн. турски лири (381 000 долара). Други 76 компании са глобени общо с около 810 000 лири (154 000 долара) за продажба на нерегистрирани продукти и други нарушения, съобщава в изявление министърът на търговията Рухсар Пекджан, цитиран от турски медии.
Правителството смята да стимулира турското земеделие, за да осигури стабилност на цените на храните. Властите смятат да премахнат прекупвачите на земеделски продукти, които манипулират цените, като вместо това общините директно ще продават плодове и зеленчуци на потребителите. Местните власти в Анкара и Истанбул ще отворят сергии за евтини зеленчуци на десетки места, предава Анадолската информационна агенция.
"Ще приложим интензивна програма във всички области, за да увеличим селскостопанската продукция и да осигурим стабилност в цените на хранителните продукти", написа министърът на икономиката и финансите Берат Албайрак в Twitter.
Seracılık altyapısının güçlenmesine ve verimliliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacak olan, Hazine destekli Ziraat Bankası kredi paketi hayırlı olsun.
— Berat Albayrak (@BeratAlbayrak) February 10, 2019
Tarımsal üretimi artırmak ve gıdada fiyat istikrarını sağlamak için tüm alanlarda yoğun bir programı hayata geçireceğiz. pic.twitter.com/IcE1n0lA7C
Производителите ще бъдат стимулирани и чрез преференциални кредити от държавната банка Ziraat, за да развиват оранжерийно земеделие и да увеличат производството.
Обезценяването на турската лира през последната година сериозно повиши цената на вноса и транспортирането на храни в страната.
При годишното поскъпване на храните от 31%, най-голямото от поне 15 години, правителството прибягва до крайни решения, като дори използва местни полицаи, за да наблюдават магазините. Патладжаните, краставиците и доматите поскъпнаха съответно с 81%, 53% и 39%, според официални данни.
Проверките ще се разширят, за да открият твърде големи увеличения на цените, които не биха могли да се обяснят с динамиката на търсенето и предлагането, разходите за производство или по-високите валутни курсове.
„Инспекциите вече започнаха да показват положителното си въздействие. Цените на някои основни продукти са спаднали с 45% през последните 3 дни”, казва Пекджан, цитирана от Hurriyet Daily News.
"Инспекциите ни ще продължат в цяла Турция с пълна пара, за да не дадем почивка на опортюнистите", уверява министърът.
Коментари