САЩ и Мексико в доматена война?


САЩ и Мексико в доматена война?
Снимка:

Американски вносители изразиха безпокойството си от възможна "доматена война" между САЩ и Мексико, но тя няма да започне преди изборите за президент.

Според търговците до такова развитие може да се стигне ако администрацията на Обама потвърди решението си, публикувано във вторник, да забрани вноса от Мексико след 16 годишен период на свободна търговия.

Производителите от Флорида поискаха през юни от министерството на търговията да наложи вето на мексиканските домати. Според зеленчукопроизводителите от САЩ червеният плод влиза в страната им на цени под себестойността си, което е търговски дъмпинг.

Миналата седмица аграрното ведомство съобщи, че има предварително решение в тази посока, преди да го публикува в официалния държавен вестник във вторник, посочва БГНЕС.

Мексико изнася в САЩ домати за 1,8 милиарда долара годишно. В същото време самите САЩ са втория световен производител след Китай.

"Флорида не може да се бори равноправно, заради предпочитанията на консуматорите, които дават предимство на мексиканския плод", обяснява браншов лидер на производителите в Тексас. Според него бързото прокарване на забраната е мотивирано политически - Флорида е щат от изключително важно значение за президентските избори на 6 ноември.

"Едно от нашите принципни опасения в Тексас е, че Мексико показа, че има средства да отговори", казва той.

Въпреки, че са подписали споразумение за свободна търговия, САЩ и Мексико имат чести спорове по търговски въпроси. След публикуването в държавния вестник на решението, правителството на САЩ ще проучи въпроса и ще започне консултации през период, който не може да е по-малко от 40 дни, припомня АФП.

Окончателното решение по темата с мексиканските домати трябва да се вземе най-късно в следващите 270 дни.

Исторически доматите идват от Южна Америка, но са култивирани за първи път именно на територията на Мексико.

  • Етикети:

Още от Селско стопанство


Помогнете на новините да достигнат до вас!


Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Expert.bg, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение ще бъде предназначено за неуморния екип на Expert.bg.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Expert.bg

Sportlive.bg
Реклама

Валути

BNB Logo
  • EUR
    1
    1.955
  • USD
    1
    1.72168
  • GBP
    1
    2.27758
  • JPY
    100
    1.20745
виж всички
Реклама

Най-четени новини


  • Нов обрат с цената на петрола...
    Нов обрат с цената на петрола...

    Цената на петрола изненадващо поскъпна в сутрешната азиатска търговия на фона на повишаване на вноса на черно злато в Китай, който е най-големия вносител. Нарастването на котировките на петрола до голяма степен е обусловено и от решението на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп да предложи...

  • ЕК ще представи вариант за спиране на...
    ЕК ще представи вариант за спиране на...

    Европейската комисия (ЕК) проучва правни възможности, които биха позволили на европейските компании да развалят дългосрочни договори за руски газ, без да плащат солидни неустойки на Москва. За целта ЕК проучва договорите и възможността за обявяване на "форсмажорни обстоятелства", което би...

  • България отново покрива критерия за...
    България отново покрива критерия за...

    Инфлацията в България и през март продължава да съответства на изискването за ценова стабилност по Маастрихтските критерии за влизане в еврозоната, въпреки че е малко по-висока от тази през миналия месец. Това сочат обобщените данни за динамиката на потребителските цени в ЕС и еврозоната, публикувани...

  • Важни прогнози доведоха до промяна...
    Важни прогнози доведоха до промяна...

    Цената на петрола се понижи в ранната азиатска търговия днес, след леко поскъпване в началото на деня вчера. Несигурността около митническата политика на САЩ подхрани опасенията за икономическия растеж и търсенето на енергия, предаде Ройтерс. Очаква се тази година търсенето на петрол в световен...

виж всички