Българска хранителна банка (БХБ), учредена наскоро от 9 стопански и нестопански организации, сключи дългосрочни споразумения за партньорство с Българска aгенция по безопасност на храните и Societe Generale Експресбанк.
Подписаните споразумения ще подпомогнат развитието на БХБ.
БХБ е първата организация в България, създадена специално, за да развива професионално инфраструктура и капацитет за ефективно и системно хранително подпомагане в широк мащаб чрез мобилизиране на дарени ресурси.
Банката ще набира дарена годна и здравословна за потребление храна от търговци, дистрибутори, производители чрез система, гарантираща правилно съхранение, контрол, транспортиране и отчетност.
Храната ще се предоставя на организации с работещи програми за хранене, за да достига паралелно до повече хора, които имат нужда от безвъзмездна подкрепа за пълноценно хранене.
Българска хранителна банка ще стартира работата си в София, но планира и ще търси ресурси и възможности за създаване на инфраструктура в цялата страна.
Основната дългосрочна цел, която БХБ си поставя, е да се развие като устойчива система за хранително подпомагане и до 2018 г. да осигурява подпомагане, достигащо системно до 300 000 човека.
Реалното стартиране и развитие в оптимален мащаб на дейността на БХБ зависи от осигуряването на инфраструктура, наличие на финансови ресурси, и наличие на организации които могат ежеднеивно да организират предоставянето на храна, обяви изпълнителният директор на БХБ, Марина Бракалова.
Председателят на УС на БХБ Антоан Колет допълни: “За да заработи ефективно, БХБ се нуждае и от подкрепяща законодателна среда, която стимулира даряването на храна. В дискусии с Министерството на земеделието и Министерството на финансите срещаме разбиране, очакваме това да продължи и с реални предложения за промени.“
Обществото ни трябва да използва наличните си ресурси и да намали пропастта между произведените храни, които се разхищават, и хората, които реално се нуждаят от тях, споделиха учредителите на организацията.
Това са Асоциацията на месопреработвателите в България, ФОРА – Фондация за общностно развитие, „БГМеню”, „Белла България”, „Био България”, „Крафт фуудс България”, „Нетера”, “Пикадили” и „Тандем”.
Организацията си поставя за цел да стане един от ефективните национални инструмента за ограничаване на глада в България, както и за намаляване на ненужното разхищаване на храна.
Коментари